fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Niższy rabat podbił cenę akcji

Rzeczpospolita
Piotr Aleksandrowicz
Piotr Rudzki
Drugi na świecie producent stali – Nippon Steel – porozumiał się z Toyotą w sprawie obniżenia o 10 proc. cen blach samochodowych. Rabat jest niższy, niż przewidywano, co oznacza, że przychody hutniczej firmy nie ucierpią tak bardzo, jak zakładał rynek. Akcje Nippon Steel zyskały w piątek w Tokio 10,5 proc., do 346 jenów.
To pierwsza od siedmiu lat obniżka cen blach samochodowych. Tym bardziej analitycy zastanawiają się, dlaczego Toyota zgodziła się na tak niski opust. Producent samochodów mający do czynienia z gwałtownym spadkiem sprzedaży na świecie powinien ich zdaniem starać się o kolejne rabaty. Zwłaszcza gdy firmy wydobywcze w rodzaju Vale, BHP Billitona, Rio Tinto ustalą ceny rudy żelaza, głównego surowca. Mimo to akcje Toyoty również zyskały w piątek 2,7 proc.
Inne sektory też mogą liczyć na tańszą stal. Spadek popytu na elementy budowlane, elektronikę i maszyny zmniejszył ceny azjatyckiej stali o ponad połowę, do niecałych 500 dol. za tonę (w stosunku do 2008 roku). Inna sprawa, że rok temu były rekordowe.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA