fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Tegoroczni absolwenci z szansą na aplikację

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Egzamin konkursowy na aplikację ogólną odbędzie się w połowie lipca – to najnowsza propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości. Nie wiadomo tylko jeszcze, czy będzie to jedyny nabór w tym roku
O tym, że wyznaczenie dogodnego terminu na egzamin konkursowy jest bardzo ważne dla tysięcy młodych prawników, przekonują nas codziennie listy napływające do redakcji „Rz”.
[srodtytul]Szansa jedna czy dwie[/srodtytul]
Będący tuż przed obroną pracy magisterskiej studenci wiedzą, że jeśli ministerstwo zaplanuje konkurs na czerwiec, to nie zdołają do niego przystąpić. Pytają, co się z nimi stanie. Czy MS planuje drugi nabór, który uwzględni świeżych absolwentów?
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w tym roku MS planowało przeprowadzić konkurs dwa razy (w 2008 r. naboru w ogóle nie było). Właśnie z myślą o tegorocznych absolwentach. Szkopuł w tym, że liczyło, iż ustawa wraz z aktami wykonawczymi wejdzie w życie dużo wcześniej. Pierwszy konkurs miał objąć studentów sprzed lat, a drugi – najnowszych. W każdym etapie planowano wyłonić 200 najlepszych kandydatów na aplikację ogólną (to pierwszy etap do zawodu sędziego i prokuratora).
Kiedy jednak teraz okazało się, że termin lipcowy (ok. 15.07) może objąć obie grupy kandydatów (starych i nowych), jest szansa, że nabór będzie jeden. W sumie na przyjęcie liczyć może ok. 400 najlepszych kandydatów (takie są wstępne plany).
Lipcowy termin to kolejna propozycja MS. Mówiło się już o pierwszych dniach i o połowie czerwca. – Chcemy wyjść naprzeciw młodym ludziom, tegorocznym absolwentom – tłumaczy „Rz” Andrzej Leciak, dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, która poprowadzi aplikację. W ustawie zapisano, że konkurs przeprowadza się trzy miesiące po ogłoszeniu zarządzenia o naborze. Rozporządzenie w tej sprawie do dziś nie jest jednak podpisane.
[srodtytul]Drugi etap – centralny[/srodtytul]
Pierwszy etap odbędzie się na poziomie apelacji, czyli w największych miastach w kraju (zakres materiału obowiązujący na egzaminie – patrz ramka). Trzeba w nich zadbać o zaplecze logistyczne, zwłaszcza sale mogące pomieścić setki osób. Druga część egzaminu – argumentacyjna – odbędzie się w Krakowie (gdzie już dawno rozpoczęto przygotowania). Trwają rozmowy z władzami uczelni krakowskich o wynajęciu sal na przeprowadzenie drugiego etapu konkursu, bo sama szkoła wszystkich nie pomieści.
Wiadomo już, że zainteresowanych może być nawet około tysiąca młodych prawników (to wstępne szacunki).
Po roku nauki na aplikacji ogólnej prawników czeka kolejny egzamin. Najlepsi będą kontynuować naukę na aplikacji sędziowskiej lub prokuratorskiej.
[srodtytul]Po 30 miesiącach egzamin zawodowy[/srodtytul]
Kolejny etap to aplikacja sędziowska (54 miesiące) lub prokuratorska (30 miesięcy). Ci, którzy się na nią nie dostaną, mogą się odwołać od decyzji dyrektora szkoły do ministra sprawiedliwości. Jeżeli to nie pomoże, pozostanie jedynie odpowiedni wojewódzki sąd administracyjny.
W 30. miesiącu aplikacji sędziowskiej zainteresowani przystępują do egzaminu zawodowego. Ten składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Zadania praktyczne na część pisemną oraz kazusy na część ustną opracuje specjalny zespół powołany przez ministra sprawiedliwości (na wniosek dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury). Sam egzamin przeprowadza komisja powołana również przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
[ramka][b]Czego trzeba się nauczyć[/b]
Prawo konstytucyjne wraz z zagadnieniami ustroju sądów, prokuratury i innych organów ochrony prawnej
Prawo cywilne materialne wraz z prawem rodzinnym i opiekuńczym
Prawo prywatne międzynarodowe
Postępowanie cywilne
Prawo pracy
Prawo spółek handlowych
Prawo karne materialne wraz z prawem wykroczeń
Postępowanie karne
Prawo administracyjne materialne: ustrój samorządu terytorialnego
Postępowanie administracyjne wraz z postępowaniem sądowoadministracyjnym
Prawo gospodarcze publiczne: ustawa o swobodzie działalności gospodarczej
Prawo finansowe: podstawy prawa podatkowego
Prawo międzynarodowe publiczne: prawo traktatów, międzynarodowa ochrona praw człowieka
Prawo wspólnotowe: ustrój Wspólnot i Unii
Dodatkowo powtórzyć trzeba także kilkanaście ustaw.[/ramka]
[b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2009/04/14/tegoroczni-absolwenci-z-szansa-na-aplikacje/]Skomentuj artykuł[/link][/b]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA