fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Nowy szef NATO

Na wybór Duńczyka Andersa Fogha Rasmussena nalegały największe kraje NATO, w tym USA, Niemcy i Francja
AP
Rafał Krawczyk
Premier Danii Anders Fogh Rasmussen został nowym sekretarzem generalnym sojuszu. Polski rząd ma za złe prezydentowi, że zbyt szybko się na to zgodził
Zdaniem rządu Donalda Tuska można było wykorzystać sytuację, że blokowanie kandydatury Rasmussena zapowiadali Turcy. Polska również powinna odmówić mu poparcia, aby w zamian za zmianę stanowiska wynegocjować umieszczenie w Polsce batalionu łączności NATO i uzyskać więcej wysokich stanowisk w strukturach sojuszu – twierdzi rząd.
Reprezentujący na szczycie Polskę prezydent Lech Kaczyński już w pierwszym dniu poparł jednak Duńczyka. Rząd zarzucił mu, że nie zastosował się do instrukcji negocjacyjnej. – Prezydent oddał mecz walkowerem – oznajmił w niedzielę szef MSZ Radosław Sikorski. Szef Klubu PO Zbigniew Chlebowski stwierdził wręcz, że prezydenta powinno się postawić przed Trybunałem Stanu.
Zdaniem Lecha Kaczyńskiego nie było żadnych instrukcji w sprawie wyboru nowego sekretarza generalnego. Jednak MSZ ujawnił notatkę przesłaną dwa dni przed spotkaniem NATO do Pałacu Prezydenckiego, z której wynika, że rząd chciał grać na zwłokę.
[wyimek]3 tysiące żołnierzy z Europy pojedzie dodatkowo pilnować wyborów w Afganistanie – zdecydowano na szczycie NATO[/wyimek]
– Niezależnie od tego, czy prezydent znał stanowisko rządu czy nie, powinien – podobnie jak Turcy – podjąć grę o uzyskanie dodatkowych korzyści dla Polski – mówi „Rz” były szef Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Paweł Zalewski.
Karol Karski, poseł PiS i członek tej komisji, uważa jednak, że rząd próbuje zatuszować swoją niekompetencję.
– To klęska polskiej dyplomacji. Ekipa rządząca nie ma za grosz profesjonalizmu, bo jak nazwać to, że notatkę dla głowy państwa, jakąś niby-instrukcję, pisze średniej klasy urzędnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych – mówi Karski.
Niewiele brakowało, a spór między prezydentem a rządem przeniósłby się na niedzielny szczyt Unia Europejska – USA. Do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy Lech Kaczyński i Donald Tusk pojawią się razem na spotkaniu z prezydentem Barackiem Obamą. Spotkanie się jednak odbyło, ale po nim polscy przywódcy nie chcieli odpowiadać na pytania dziennikarzy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA