fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędziowie: nie wciągajcie nas do politycznej gry

Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma.
Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Prokuratorzy i sędziowie mają dość ataków ze strony polityków – ostatnio Andrzeja Czumy. Przyjmują krytykę, ale merytoryczną, niesłużącą populistycznym i politycznym celom
Zamieszanie w środowisku narastało od kilku miesięcy. Przyczyniły się do niego głównie seria krytycznych wypowiedzi ministra Andrzeja Czumy pod adresem sędziów i prokuratorów oraz sondaż przeprowadzony na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości (pisaliśmy o nim w „Rz” z 23 marca: „Kiepskie sądy i prokuratury”). Przedstawił on w złym świetle obie grupy zawodowe.
Sytuacja zaczyna przypominać tę z czasów Zbigniewa Ziobry, który wszedł w konflikt z częścią sędziów i prokuratorów.
[srodtytul]Nie będą cicho[/srodtytul]
Na krytyczne wystąpienia ministra środowisko zaczyna reagować coraz ostrzej. Nie wytrzymało Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. „[b]Z niedowierzaniem przyjęliśmy wypowiedź Ministra, w której odnosząc się do orzeczeń sędziów w przedmiocie zwolnienia z aresztu podejrzanych, którzy później dokonali zbrodni, stwierdził: «myślę, że jeśli oni się nie uderzą w pierś, to system instancyjny spowoduje, że zostaną uderzeni. Czy w pierś, czy w inną część ciała nie wiem, ale będą uderzeni»[/b]” – piszą sędziowie.
Podkreślają, że użyte przez pana ministra sformułowania nie licują z powagą urzędu i wpisują się w przykry obyczaj oceniania w sposób dyskredytujący decyzji sądów przez polityków nieznających realiów sprawy.
[srodtytul]KRS zareaguje miękko[/srodtytul]
Iustitia wzywa też Krajową Radę Sądownictwa do reakcji. Na trwającym właśnie posiedzeniu KRS ma podjąć uchwałę odnoszącą się generalnie do wypowiedzi polityków pod adresem sędziów. Na upomnienie ministra wprost raczej się nie odważy.
Stanisław Dąbrowski, przewodniczący KRS, stara się do sprawy podchodzić dyplomatycznie.
– Mamy w porządku obrad taki punkt i będziemy rozważali różne wypowiedzi dotyczące sądów i sądownictwa, które świadczą o niewiedzy o problemach. Nie przypuszczam jednak, abyśmy się wdali w wojnę z ministrem. Tym bardziej że nie ingeruje on w orzecznictwo.
Presja środowiska jest duża. Coraz częściej pada zarzut, że KRS nie broni należycie jego interesu.
Wre też w prokuraturze. Na prokuratorskim forum powstał nawet link, gdzie cytowane są krytyczne wypowiedzi Czumy. Ministra coraz śmielej krytykują też stowarzyszenia śledczych.
– [b]Słowa ministra sugerują, że prokuratorzy przyjmują korzyści majątkowe. Tworzą obraz prokuratury jako skorumpowanej instytucji. Efekty widać potem w sondażach[/b] – mówi Małgorzata Bednarek ze stowarzyszenia Ad Vocem.
Protestuje też Komitet Obrony Prokuratorów, który przyjął uchwałę w tej sprawie.
– Nie odmawiamy prawa do krytyki, jeżeli jest merytoryczna. Często natomiast padają pod naszym adresem słowa motywowane wyłącznie względami politycznymi i populistycznymi. Celem prokuratury jest walka z przestępczością. Ma wyniki, których nikt nie zauważa. Dlatego postanowiliśmy reagować na ataki – mówi Jacek Skała, jeden z założycieli KOP.
– W Polsce nie ma szacunku dla władzy sądowniczej. Dlatego takie wypowiedzi nie są piętnowane przez elity polityczne. Nie chodzi tylko o Czumę. W każdym ugrupowaniu można znaleźć osobę, która wypowiadała się o nas w sposób naganny– kończy Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Iustitii.
[ramka][b]Czym minister oburzył środowisko[/b]
- Myślę, że jeśli oni się nie uderzą w pierś, to system instancyjny spowoduje, że zostaną uderzeni. Czy w pierś, czy w inną część ciała – nie wiem, ale będą uderzeni ([i]o sędziach, 24 marca w TVP „Kwadrans po ósmej”[/i]).
- W Polsce jest 6 tysięcy prokuratorów. Niechby chociaż półtora tysiąca porządnie ścigało przestępstwa ([i]w „Salonie Politycznym” radiowej Trójki 27 stycznia[/i]).
- Ja także umorzyłbym śledztwo przeciwko Olewnikowi, który uderzył w twarz prokuratora prowadzącego sprawę porwania jego syna ([i]26 stycznia w „Kropce nad i”[/i]).
- Nie chodzi o to, by w światłach jupiterów machać buławą i roztrzaskać mózgi jakichś leniwych, głupawych czy sprzedajnych prokuratorów, to nie na tym polega. (...). Musimy pokazać, że państwo działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa obywateli ([i]26 stycznia w „Kropce na i”[/i]). [/ramka]
[ramka][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2009/04/01/sedziowie-nie-wciagajcie-nas-do-politycznej-gry/]Skomentuj artykuł[/link][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA