fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Izrael ogłasza wojnę z Hamasem

AFP
W nocnych nalotach i bombardowaniach w Strefie Gazy zginęło co najmniej siedem osób. Rakiety spadają też na Izrael. Palestyńczycy zawiesili rozmowy pokojowe, prowadzone w ramach tzw. procesu pokojowego z Annapolis.
[ul][li][link=http://www.rp.pl/artykul/2,240062_Ehud_Barak__nadszedl__czas_walki_.html]Więcej o tym, co działo się wczoraj i jakie są reakcje świata Zachodu.[/link][/li][/ul][ul][li][link=http://www.rp.pl/galeria/2,1,240062.html]Zdjęcia zrobione wczoraj w rejonie konfliktu.[/link][/li][/ul][ul][li][link=http://www.rp.pl/galeria/2,1,240342.html]Najnowsze zdjęcia ze Strefy Gazy[/link][/li][/ul]
- Nie ma mowy o negocjacjach w momencie, gdy Palestyńczycy są celem ataków - przedstawił decyzję władz palestyńskich główny negocjator w rozmowach z Izraelem Ahmed Korei. Zawieszenie dotyczy rozmów, prowadzonych pod auspicjami USA w ramach tzw. procesu pokojowego z Annapolis.
- Izrael "do ostatniej kropli krwi" prowadzić będzie wojnę z Hamasem - zapowiedział w Knesecie szef resortu obrony Ehud Barak. - Operacja Izraela przeciwko Hamasowi będzie kontynuowana, a jej zasięg zostanie rozszerzony - mówił na specjalnej sesji izraelskiego parlamentu.
Biały Dom oświadczył, że Hamas musi wstrzymać ostrzeliwanie Izraela ogniem rakietowym i zgodzić się na trwałe zawieszenie broni. - Aby ustała przemoc, Hamas musi przestać ostrzeliwać rakietami Izrael i zgodzić się na przestrzeganie trwałego zawieszenia broni - powiedział rzecznik Białego Domu Gordon Johndroe. - W tym kierunku zmierzają działania Stanów Zjednoczonych.
Izraelskie samoloty zbombardowały w nocy Uniwersytet Islamski w Strefie Gazy - poinformował palestyński Hamas. Celem nalotu były laboratoria uniwersyteckie, które to radykalne ugrupowanie - zdaniem Izraela - wykorzystuje do budowy ładunków wybuchowych.
Rano bomby spadły także na budynek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych rządzącego w Strefie Gazy Hamasu - podały palestyńskie źródła.
W nocnych nalotach zginęło co najmniej siedem osób - podają źródła medyczne w Gazie. Wśród ofiar są cztery dziewczynki palestyńskie w wieku od roku do dwunastu lat. Zginęły w czasie bombardowania meczetu w mieście Dżabalija na północy Strefy. Dzieci przebywały w domu, położonym tuż obok meczetu.
Z kolei rano rakieta, wystrzelona przez Palestyńczyków ze Strefy Gazy, spowodowała śmierć Izraelczyka w mieście Aszkelon na południu Izraela.
Wojska izraelskie gromadzą się na granicy z tym palestyńskim regionem. Ataki wywołały gwałtowne protesty na Bliskim Wschodzie. Podczas jednej z takich demonstracji - izraelscy żołnierze otworzyli ogień do tłumu Palestyńczyków.
Wszystko wskazuje na to, że będziemy świadkami długotrwałego konfliktu zbrojnego pomiędzy Izraelem a Palestyną. Według najnowszego bilansu, w ciągu dwóch dni izraelskie naloty spowodowały śmierć co najmniej 307 Palestyńczyków. Kolejnych 600 jest rannych.
Według opublikowanego w Jerozolimie raportu ONZ-owskiej agendy pomocowej UNRWA, liczba zabitych w wyniku izraelskich nalotów od soboty palestyńskich cywilów w Strefie Gazy wynosi nie więcej niż 51 ludzi.
Izrael zapowiada, że działania zbrojne jeszcze potrwają, a w razie konieczności zostaną nawet rozszerzone. Niewykluczona jest też operacja lądowa w Strefie Gazy, natomiast rozejm z Hamasem uważa się za niemożliwy. Siły izraelskie prowadzą mobilizację rezerwistów.
[srodtytul]Strefa Gazy - oblężona twierdza[/srodtytul]
Izraelskie samoloty zbombardowały ponad 40 tuneli pod granicą Egiptu ze Strefą Gazy, które mogły być wykorzystywane do przemytu broni, materiałów wybuchowych, a czasem także do przerzucania ludzi.
Blokada tuneli wywołała starcia na granicy Strefy Gazy z Egiptem. W pobliżu przejścia granicznego Rafah siły bezpieczeństwa Hamasu zastrzeliły egipskiego strażnika granicznego. Agencja Associated Press pisze o setkach Palestyńczyków, którzy przedostali się do Egiptu. Strona egipska twierdzi, że odzyskała kontrolę nad granicą, a Palestyńczycy wrócili do Strefy Gazy.
Egipt częściowo otworzył terminal w Rafah na przejściu granicznym ze Strefą Gazy, by przepuścić pomoc medyczną dla Palestyńczyków.
Egipskie ciężarówki z lekami wjechały do strefy buforowej terminalu, gdzie można przeładować ich zawartość na pojazdy palestyńskie.
Do Strefy chcą wjechać zagraniczni dziennikarze. W tej chwili jest to jednak niemożliwe. Od dwóch miesięcy obowiązuje zakaz przemieszczania się dziennikarzy z Izraela do Strefy Gazy. Reporterzy zwrócili się do izraelskiego Sądu Najwyższego o umożliwienie im relacjonowania walk - informuje Associated Press.
[srodtytul]Arabowie stają do walki[/srodtytul]
Natychmiast po serii izraelskich ataków radykałowie palestyńscy z Hamasu i Islamskiego Dżihadu zaapelowali do swych bojowników o podjęcie akcji odwetowych, a wręcz rozpoczęcie trzeciej Intifady (powstanie palestyńskie). - Wszyscy bojownicy otrzymują rozkaz odpowiedzenia na izraelską masakrę - zakomunikowano w oświadczeniu Dżihadu.
Na izraelski atak przygotowuje się też libański Hezbollah.
- Zwróciłem się do braci w ruchu oporu na południu (...) aby byli czujni i ostrożni, ponieważ stoimy naprzeciw przestępczego wroga i nie znamy rozmiarów (jego) knowań - powiedział szejk Hasan Nasrallah, przywódca Hezbollahu.
W Iranie grupa radykalnych duchownych rozpoczęła zapisy ochotników, którzy chcą walczyć w Strefie Gazy. Do walki z Izraelem miało się już zgłosić 1100 osób.
[srodtytul]Syria zawiesza rozmowy[/srodtytul]
W związku z trwającymi od soboty atakami sił izraelskich na obiekty Hamasu w Strefie Gazy Syria zawiesiła prowadzone za pośrednictwem Turcji rozmowy pokojowe z Izraelem - podała agencja Reutera, powołując się na anonimowego urzędnika syryjskiego.
- Agresja Izraela w Strefie Gazy zamyka drzwi do pokojowego porozumienia politycznego - oznajmił cytowany przez Reutera urzędnik.
- W tych warunkach kontynuowanie rozmów jest niemożliwe - oświadczył turecki minister spraw zagranicznych Ali Babacan.
- Prowadzenie wojny izraelsko-palestyńskiej i ustanawianie pokoju między Syrią i Izraelem - te dwie rzeczy nie idą ze sobą w parze - skwitował Babacan. Wezwał strony do natychmiastowego zawieszenia broni.
[ramka][srodtytul]Izraelski atak[/srodtytul]
W sobotę o godz. 11.30 czasu lokalnego (10.30 czasu polskiego) lotnictwo izraelskie rozpoczęło ostrzał Strefy Gazy, powodując poważne zniszczenia. Celem nalotów były przede wszystkim instytucje rządzącej w Strefie radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas.
Natychmiast po serii ataków Palestyńczycy związani z Hamasem i Islamskim Dżihadem zaapelowali do bojowników organizacji o podjęcie akcji odwetowych.
Najnowszy bilans ofiar śmiertelnych to 307 osób po stronie palestyńskiej. W większości są to członkowie oddziałów Hamasu. Ponad 600 osób jest rannych. Przedstawiciele władz palestyńskich mówią o co najmniej 15 cywilnych ofiarach śmiertelnych.[/ramka]
[ramka][b]Strefa Gazy[/b] to część Palestyny. Obejmuje ona niewielki skrawek wybrzeża śródziemnomorskiego w okolicach miasta Gaza, przy granicy z Egiptem. Jej powierzchnia wynosi 378 km², a zamieszkuje ją 1,5 miliona Palestyńczyków. Strefa Gazy jest jednym z najgęściej zaludnionych terenów na Ziemi.
[b]Hamas[/b] to radykalna islamska organizacja, która stała się aktywna we wczesnych etapach Intifady (palestyńskie powstanie), działała w pierwszym rzędzie w Strefie Gazy ale też na Zachodnim Brzegu. Przez większość państw zachodnich, w tym Unię Europejską i Stany Zjednoczone uznana jest za organizację terrorystyczną.
Za swój podstawowy cel organizacja ta uważa zbudowanie państwa palestyńskiego rozciągającego się od Morza Śródziemnego do rzeki Jordan oraz zniszczenie Izraela.
W wyniku wyborów z 2006 roku Hamas uzyskał 76 miejsc w 132-osobowym parlamencie Autonomii Palestyńskiej. W 2007 roku Hamas zbrojnie przejął kontrolę nad Strefą Gazy, co spowodowało wprowadzenie przez Izrael ścisłej blokady tego terytorium. W kolejnych miesiącach doszło do nasilenia przemocy izraelsko-palestyńskiej w Strefie Gazy. Jednak w czerwcu 2008 roku Izrael i Hamas zawarły zawieszenie broni powiązane ze stopniowym znoszeniem izraelskiej blokady. Obecne wydarzenia związane są z wygaśnięciem tego zawieszenia broni.[/ramka]
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA