Praca, emerytury, renty

Trzy weta prezydenta odrzucone

Sejmowa sala posiedzeń.
Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
285 głosów za, 160 przeciw - posłowie odrzucili weto prezydenta do ustawy o pomostówkach. Lewica poparła koalicję. Radość i oklaski w ławach koalicji. Trzy rządowe ustawy zdrowotne przepadły.
Większość wymagana do ponownego uchwalenia ustawy wynosiła 267.
- Nasza odpowiedzialność polega na tym, że skierujemy ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, bo uważamy że jest niezgodna z konstytucją; bronimy setek tysięcy pracowników i będziemy ich bronić - tak zastrzegał przed głosowaniem szef SLD Grzegorz Napieralski. Wczoraj wieczorem klub Lewicy postanowił, że wesprze koalicję i będzie głosował przeciwko prezydenckiemu wetu. Następnie zaś klub Lewicy chce zaskarżyć ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.
Odrzucone zostały także weta wobec nowelizacji ustaw: o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz Prawo o ustroju sądów powszechnych. Posłowie Lewicy poparli natomiast podtrzymanie wet prezydenta do trzech ustaw zdrowotnych, noweli ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz zmian w przepisach dotyczących emerytur i rent z FUS. [srodtytul]Fedak: jeśli będzie trzeba poprawimy ustawę[/srodtytul] Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak oświadczyła, że jeżeli Trybunał Konstytucyjny zakwestionuje ustawę o "pomostówkach" zostanie ona poprawiona. Chodzi przede wszystkim o zbadanie zapisu, zgodnie z którym "pomostówki" mają przysługiwać jedynie osobom urodzonym po 1 stycznia 1948 r., które do 1 stycznia 1999 r. przepracowały co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach albo wykonywały przez ten czas pracę o szczególnym charakterze. Minister podkreśliła, że do Trybunału Konstytucyjnego trafi tak naprawdę jeden przepis. - Jeżeli Trybunał powie, że jest on niekonstytucyjny, to naturalnie uszanujemy decyzje Trybunału i poprawimy ustawę - zapowiedziała. Fedak tłumaczyła, że TK może zakwestionować "epizodyczny charakter" ustawy. - Jeżeli Trybunał uzna, że słuszne jest, aby nie miała takiego charakteru, to my oczywiście to uszanujemy - oświadczyła. [srodtytul]Tusk: będzie reforma służby zrowia[/srodtytul] Premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd zaproponuje program działania, który pozwoli osiągnąć te same skutki dla polskich szpitali, co zawetowane ustawy zdrowotne. - Chcę we własnym imieniu i pani minister zdrowia Ewy Kopacz powiedzieć, że także w tym przypadku znajdziemy sposób, aby weto prezydenckie nie było groźne w swych skutkach dla szpitali - powiedział szef rządu.

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL