fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Kotecki wprowadzi Polskę do euro

Ludwik Kotecki, wiceminister finansów
PAP
Ludwik Kotecki został pełnomocnikiem rządu ds. koordynacji przygotowań do wprowadzenia w Polsce wspólnej waluty
Jego kandydaturę zaakceptował w piątek premier Donald Tusk.
Kotecki ma nadzorować współpracę instytucji zaangażowanych w przygotowanie Polski do wstąpienia do unii walutowej i kontakt z Brukselą. W ministerstwie finansów nadzoruje politykę podatkową, ale wkrótce ma przejąć obowiązki wiceminister finansów Katarzyny Zajdel-Kurowskiej odpowiedzialnej za politykę finansową i analizy makroekonomiczne. Wiceminister 1 stycznia 2009 roku zostanie przedstawicielem Polski w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.
Rząd zadeklarował, że w portfelach Polaków euro pojawi się w 2012 roku. Ekonomiści wątpią w tę datę, choć premier Donald Tusk powtórzył niedawno, że jest ona w 100 proc. realna. Poważną przeszkodą jest przede wszystkim brak politycznej zgody na zmianę konstytucji, która jest konieczna, aby euro mogło zastąpić złotego.
Pojawiają się też coraz większe wątpliwości, czy zdołamy spełnić kryteria z Maastricht – szczególnie dotyczące poziomu deficytu finansów publicznych. Co więcej unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia powiedział ”Gazecie Wyborczej”, że wejście Polski od strefy euro od 2012 roku z gospodarczego punktu widzenia jest nierealne. Jako powód podał właśnie niemożność spełnienia kryteriów z Maastricht.
Ludwik Kotecki urodził się w 1972 r. Ukończył studia w Szkole Głównej Handlowej. W resorcie finansów pracuje od 1996 roku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA