fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Sadomaso to już nie choroba

Transwestytyzm, fetyszyzm i sadomaso zniknęły z rejestru chorób. Do tej pory klasyfikowano je jako zaburzenia.
Według Wikipedii fetyszyzm to zaburzenie seksualne polegające na osiąganiu satysfakcji przede wszystkim lub wyłącznie w wyniku posługiwania się obiektem pobudzającym – fetyszem. Jednak od stycznia w Szwecji fetyszyzm, transwestytyzm, fetyszystyczny transwestytyzm i sadomasochizm nie będą już kwalifikowane jako choroby i seksualne perwersje. Dyrektor generalny szwedzkiego Narodowego Zarządu Zdrowia i Opieki Społecznej (Socialstyrelsen) Lars Erik-Holm mówi, że taka kwalifikacja pochodzi „z czasów, gdy wszystko odmienne od heteroseksualnej pozycji na misjonarza było uważane za perwersyjne”.– Chcemy walczyć z postawami, które utwierdzają przesądy – mówi „Rz” Kristina Bränd Persson, jedna z szefowych Socialstyrelsen.
Instytucja ta ma nadzieję, że dzięki zmianom przyczyni się do aprobaty w społeczeństwie zachowań seksualnych w rodzaju transwestytyzmu, tak jak kiedyś przekonano społeczeństwo, że chorobą nie jest homoseksualizm. – Fakt, że zdjęliśmy homoseksualizm z listy chorób, po części przyczynił się do tego, że dziś społeczeństwo ma inne spojrzenie na homoseksualistów niż w latach 60. i 70. – tłumaczył Lars–Erik Holm.
Ze zmian bardzo się cieszy Sara Lund/Claes Schmidt określający swoją płeć jako „hen” – to kombinacja „hon” (on) i „han” (ona). Ten były przewodniczący(a) stowarzyszenia homo-, bi- i transseksualistów w Malmö toczył(a) długo batalię o to, czego dokonał właśnie Socialstyrelsen.
Według niego (niej) zmiana systemu klasyfikacji zachowań seksualnych oznacza, że społeczeństwo zaczyna powoli akceptować transwestytów. – Stary system dezorientował wiele osób, które sądzą, że są chore, choć wkładają na siebie tylko ubrania płci przeciwnej – tłumaczy.
Narodowy Zarząd Zdrowia i Opieki Społecznej zamierza teraz wywrzeć wpływ na międzynarodowe instytucje i organizacje, by te działały w podobnym kierunku co Szwedzi.
– W Danii już zdjęto z rejestru chorób masochizm i transwestytyzm. W Norwegii minister zdrowia powiedział, że oni też tak powinni zrobić – mówi Kristina Bränd Persson.
Z kręgów szwedzkiej lewicy padła tymczasem propozycja, by zobligować pastorów do udzielania ślubów parom tej samej płci. Według części lewicowców prawo do zawierania związków małżeńskich dla gejów to za mało. Ustawę wprowadzającą takie związki wsparło sześć partii, przeciwna jest natomiast chadecja.
[i]Narodowy Zarząd Zdrowia i Opieki Społecznej
[link=http://www.socialstyrelsen.se]www.socialstyrelsen.se[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA