fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Indiana Jones i zagadki przeszłości

Rzeczpospolita
W nowym cyklu Josh Bernstein przemierza świat w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania nurtujące ludzkość od tysiącleci
Dla Bernsteina nie ma zbyt odległych miejsc, zbyt egzotycznych kultur, a żaden cel nie jest zbyt ambitny. Każda wyprawa rodzi zaskakujące odkrycia i interesujące spostrzeżenia. Podczas kolejnych odcinków Josh – niczym Indiana Jones – zajmie się m.in. historią i stylem życia gladiatorów w Imperium Rzymskim, tajemnicą arki Noego, rozwikłaniem legendy złotego miasta w Afryce. Podróżnik sprawdzi również, czy najnowsza teoria dotycząca tego, że życie pojawiło się na Marsie, jest prawdziwa.
W pierwszym odcinku Josh Bernstein zgłębia zupełnie nową teorię na temat prawdy, jaka stoi za niesamowitą historią arki Noego. Przez tysiące lat opowieść o największym w dziejach potopie była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Ale czy powódź z Księgi Rodzaju naprawdę miała miejsce? Czy istniała jakakolwiek arka albo człowiek o imieniu Noe – odpowiedź znajdziemy już w najbliższą niedzielę w Discovery Channel.
Druga część cyklu poświęcona będzie „Tajemnicom z życia gladiatorów”. Znamy ich głównie z hollywoodzkich produkcji, ale ile wspólnego ma kinowy obraz z rzeczywistością? Josh dociera do najsłynniejszego placu treningowego w Rzymie i odkrywa zaskakujące fakty, które podważają legendy o dawnych wojownikach.
Potem przyjdzie kolej na Timbuktu – XIV-wieczną afrykańską osadę, nazywaną wówczas Miastem Złota. To mityczne miejsce położone nad rzeką Niger, w którym niemal dosłownie „ulice wykładane są złotem”. John Bernstein zapuszcza się głęboko na Saharę, by przekonać się, czy i ten mit miał kiedykolwiek coś wspólnego z rzeczywistością. Wyrusza w podróż, której celem ma być odnalezienie legendarnego złota.
W jednym z grudniowych odcinków Bernstein zajmie się najbardziej kontrowersyjnym faraonem w historii – ojcem Tutenchamona, mężem pięknej Nefretete. Jego imię to Amenhotep IV – Echnaton. Faraon ten na zawsze zmienił oblicze Egiptu. Przeprowadził reformę religijną, próbując na stałe wprowadzić monoteizm – wiarę w jednego tylko boga Atona.
Nie do końca wiadomo, jak mu się to udało, lecz za swoich rządów zreformował całą ideologię państwa (m.in. zabronił rzeźbienia z profilu, nakazując przedstawianie postaci w rzeczywistych wymiarach i proporcjach). Przeniósł też stolicę z Teb do nowo wybudowanego miasta słońca Achetaton (Horyzont Atona), obecnego Tell el-Amarna. 37-letni amerykański naukowiec stara się odkryć, jaki naprawdę był buntowniczy faraon i jakie były motywy jego odważnych działań.
Wyprawa w nieznane
20.00 | Discovery channel | niedziela
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA