fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zasiłek macierzyński liczymy od zwaloryzowanej podstawy należności z tytułu choroby

ROL
Co przyjąć do podstawy zasiłku macierzyńskiego? Czy należy ustalić ją tak jak do świadczenia rehabilitacyjnego, tzn. zwaloryzowaną (świadczenie przysługuje od 1 października), czy uwzględnić podstawę zasiłku chorobowego przed świadczeniem rehabilitacyjnym?
Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego reguluje[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768] ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)[/link].Zgodnie z jej art. 36 w związku z art. 47 podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownicy za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku macierzyńskiego.Jednocześnie należy pamiętać o art. 43 ustawy chorobowej. Zgodnie z nim podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerw albo przerwa była krózowe.Jeżeli zatem pracownica tuż przed porodem pobierała świadczenie rehabilitacyjne, obliczone od zwaloryzowanej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego poprzedzającego to świadczenie, ...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA