fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona zdrowia

PO pójdzie na rękę Lewicy?

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Platforma Obywatelska zgłosi w Senacie poprawki do ustaw zdrowotnych zgodne z propozycją SLD. Poprawki mają dotyczyć pakietu socjalnego zgodnego z żądaniami związków zawodowych
Poprawki wprowadzają m.in. uprawnienia pracowników zoz-ów do nagród jubileuszowych, dodatków za wysługę lat, odpraw emerytalnych i rentowych oraz zwiększają liczbę stanowisk kierowniczych.
- Te poprawki mają na celu pokazanie, że dla nas polityków, którzy mają świadomość jak trudna jest sytuacja służby zdrowia, bez zadowolonych pracowników szpital nie będzie dobrze funkcjonował - powiedziała podczas konferencji prasowej w Sejmie wiceprzewodnicząca klubu PO Elżbieta Łukacijewska.
- Jesteśmy w stanie zrezygnować z pewnych zapisów zarówno dla dobra służby zdrowia, dla dobra pacjenta jak również dla dobra pracowników, którzy są bardzo ważnym elementem rozwiązania problemów, które są dzisiaj w służbie zdrowia - powiedziała wiceprzewodnicząca klubu PO.
Wyraziła nadzieję, że zgłoszone przez senatorów poprawki spotkają się z poparciem zarówno ze strony wszystkich klubów parlamentarnych, jak i ze strony prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zaapelowała do wszystkich środowisk politycznych, aby poparli zaproponowane przez senatorów rozwiązania.
- Mamy nadzieję, że wszyscy politycy po pracach senackiej komisji zdrowia dojdą do jednego wniosku, że nie można czekać i odkładać w nieskończoność reformy służby zdrowia. Wspólnie możemy dzisiaj naprawić służbę zdrowia i o to apeluję do wszystkich środowisk i do pana prezydenta - mówiła posłanka.
Szef senackiej komisji zdrowia Władysław Sidorowicz (PO) zapewnił, że poprawki zaproponowała minister zdrowia Ewa Kopacz podczas czwartkowego spotkania kierownictwa resortu z przedstawicielami senackiej komisji zdrowia i klubu PO.
Inni politycy PO jeszcze wczoraj zapowiadali, że podczas prac w Senacie Platforma Obywatelska nie zgłosi żadnych poprawek do przyjętych w tym tygodniu przez Sejm.
To odpowiedź na postulaty Lewicy, która stawia warunki, od których uzależniłaby głosowanie za odrzuceniem ewentualnego prezydenckiego weta do ustaw zdrowotnych. Lewica domaga się: zapewnienia, że samorząd pozostanie większościowym udziałowcem w szpitalach, a przekształcanie szpitali w spółki kapitałowe nie będzie obowiązkowe oraz wprowadzenia zasady, że szpitale działają jako spółki non-profit.
Związki zawodowe działające w służbie zdrowia zwróciły się w środę do prezydenta Lecha Kaczyńskiego z prośbą o zawetowanie ustaw zdrowotnych uchwalonych we wtorek przez Sejm.
W ocenie związkowców, ustawy o przekształceniu zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, o pracownikach zoz-ów, a także ustawa wprowadzająca reformę są szkodliwe zarówno dla nich jak i dla pacjentów.
Sejm uchwalił w tym tygodniu pakiet sześciu ustaw zdrowotnych autorstwa PO. Zakładają one m.in. obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, przekazanie całości ich kapitału samorządom oraz utworzenie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA