fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Magazyny budowane spekulacyjnie nie czekają na klientów

Kamila Wykrota, starszy analityk rynku w firmie DTZ Polska
Rzeczpospolita, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
W Warszawie zaczyna brakować nowoczesnych magazynów do wynajęcia o powierzchni do 2 tysięcy metrów kwadratowych
Rozmowa z [b]Kamilą Wykrota[/b], starszym analitykiem rynku w firmie DTZ Polska.
[b]Rz: Czy magazyny powstają dziś raczej pod klienta czy budowane są spekulacyjnie?[/b]
[b]Kamila Wykrota:[/b] Duże transakcje w głównych regionach koncentracji nowoczesnych powierzchni magazynowych zawierane są na zasadzie built-to-suit, czyli na konkretne zlecenie klienta, według jego specyfikacji.Należy jednak podkreślić, że projekty te powstałyby tak czy inaczej na zasadzie spekulacyjnej, co wynika z ogromnego popytu, jaki obserwujemy w ostatnich latach na rynku. Większość projektów, które powstają spekulacyjnie, jest wynajmowana jeszcze przed ukończeniem budowy.
[b]Czy w okolicach Warszawy brakuje wolnej powierzchni do wynajęcia? Gdzie?[/b]
Szacujemy, że współczynniki pustostanów w regionie Warszawy utrzymują się na poziomie ok. 5 proc., co oznacza, że ok. 101 000 mkw. nowoczesnej powierzchni pozostaje wolne.
Najwięcej powierzchni gotowej do wynajęcia jest w warszawskiej strefie trzy, czyli w odległości 30 – 50 km od centrum miasta, oraz w regionie prawobrzeżnej Warszawy.
W ostatnim okresie obserwujemy wzrost zainteresowania mniejszymi powierzchniami – do 2000 mkw. – na terenie miasta; ich podaż nie jest dostateczna.
[b]Czym różni się nowoczesny magazyn od obiektu budowanego kilka lat temu?[/b]
Przede wszystkim technologią wykonania oraz specyfikacją techniczną. Poza tym obiekty magazynowe są obecnie znacznie wyższe i większe.
[b]Jakie wyposażenie musi mieć centrum logistyczne, aby miało najemców, liczyło się na rynku? Jakie usługi powinno oferować?[/b]
Specyfikacja techniczna obiektu powinna spełniać wszystkie wymogi nowoczesnego najemcy, czyli mieć posadzki o dużej nośności, doki z lewarami, tryskacze oraz wszystkie inne nowoczesne systemy. Obiekt powinien być chroniony oraz profesjonalnie zarządzany, a w przypadku centrów logistycznych – mieć zapewniony dostęp 24 godz. na dobę. Kluczowa jest lokalizacja w pobliżu dobrej infrastruktury drogowej.
[b]Od czego zależy wysokość czynszu za 1 mkw. magazynu?[/b]
Wysokość stawek zależy od lokalizacji obiektu, wielkości wynajmowanej powierzchni oraz długości najmu. Na wysokość czynszu ma także wpływ specyfikacja techniczna magazynu.
[b]Czy kupno centrum logistycznego może być dla inwestora instytucjonalnego tak dobrą inwestycją jak kupno biurowca?[/b]
Zdecydowanie lepszą inwestycją jest nabycie bardziej dochodowej nieruchomości. Stawki czynszów w przypadku nieruchomości biurowych są znacznie wyższe, generują więc wyższy dochód.
Ale zależy to także od strategii i typu inwestora. Są inwestorzy, którzy specjalizują się w lokowaniu kapitału na rynku nieruchomości magazynowych – na tym się najlepiej znają i potrafią z wynajmu magazynów czerpać największe korzyści.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA