fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Hollywood nagrodził Samuela L. Jacksona

Wikimedia
Aktor Samuel L. Jackson zostanie uhonorowany Amerykańską Nagrodą Filmową (American Cinematheque Award). Doceniono go za szczególne zasługi dla sztuki filmowej
American Cinematheque Award przyznana zostanie po raz 23. Otrzymują ją artyści, "którzy z pełnym poświęceniem angażują się w swoją pracę, a jej efekty przyczyniają się do rozwoju sztuki filmowej".
Gwiazda Pulp Fiction odbierze nagrodę 1 grudnia w Beverly Hills. Będzie to wspaniały prezent urodzinowy, 21 grudnia skończy 60 lat.
- Samuel L. Jackson jest profesjonalistą – powiedział Rick Nicita, szef jury. Podkreślił, że jego wkład do sztuki filmowej jest nie do przecenienia.
Jackson wychował się w Chattanooga, Tennessee. Studiował architekturę w Morehouse College w Atlancie. Zagrał w musicalu wystawianym na uczelni i zasmakował w sztuce aktorskiej. Zmienił kierunek studiów na aktorstwo.
W 1972 roku przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie dostał pracę w programie Bill Cosby Show. Zanim pojawił się na ekranach, pracował z Negro Ensemble Company i NY Shakespeare Festival, pojawiał się również na Broadwayu.
Karierę filmową rozpoczął od współpracy ze Spike'm Lee, od którego otrzymał role w filmach: Szkolne oszołomienie, Rób co należy, Czarny blues i Jungle Fever.
W 1995 r. Jackson został nominowany do Oscara za rolę w Pulp Fiction. Grał też w filmach: Gwiezdne Wojny, Czas patriotów, Jacke Brown, Kula, Shaft i Jurassic Park. Ostatnio mogliśmy go oglądać w obrazie Jumper.
Amerykańska Nagroda Filmowa przyznawana jest od 1986 r. Pierwszy otrzymał ją Eddie Murphy. Jej laureatami są też m.in. Julia Roberts, George Clooney i Al Pacino.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA