fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Uzgodniony plan restrukturyzacji stoczni

Sejm przyjął w piątek informację rządu o sytuacji w przemyśle stoczniowym. Ministerstwo Skarbu Państwa uzgadniało z inwestorami szczegóły prywatyzacji stoczni
Zadowoleni z piątkowych rozmów byli przedstawiciele ukraińskiej firmy ISD. Rzecznik spółki Jacek Łęski powiedział „Rzeczpospolitej”, iż uzgodniono istotne kwestie w zakresie restrukturyzacji, podpisano też protokół w sprawie prywatyzacji stoczni w Gdyni.
Piątkowe ustalenia uwzględniały sugestie Komisji Europejskiej sformułowane po ostatnich rozmowach przedstawicieli ISD, Mostostalu Chojnice i stoczni Ulstein oraz doradców rządu w Brukseli – powiedział „Rz” w piątek wieczorem rzecznik resortu skarbu Maciej Wewiór. Najświeższe uzgodnienia miały być przesłane jeszcze tego dnia do konsultacji Brukseli.
Niewykluczone, że kolejne dyskusje z Komisją Europejską będą miały miejsce jeszcze w przyszłym tygodniu, zanim ostateczny pakiet restrukturyzacyjnych propozycji trafi do KE (przed 12 września). Sejm większością głosów przy sprzeciwie PiS przyjął w piątek informację rządu na temat sytuacji w stoczniach.
Minister skarbu Aleksander Grad powtórzył zarzuty pod adresem byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego (PiS), iż opóźniał on decyzje w sprawie stoczni, gdy był szefem rządu.
Były premier nazwał zarzuty sformułowane w białej księdze przygotowanej przez MSP pomówieniami. – Z tego, co mówił minister Grad, wynika, że sprawa stoczni była niezwykle prosta i można ją było załatwić paroma bardzo łatwymi decyzjami. Wobec tego dlaczego w ciągu dziewięciu czy dziesięciu miesięcy nie zrobiliście w tej sprawie nic? – pytał Kaczyński szefa resortu skarbu. Według ministra Grada rząd Donalda Tuska zapewnił ciągłość działania stoczniom Gdańsk, Gdynia oraz Szczecin, ponieważ wprowadził w tych zakładach program oszczędności.
Szef resortu skarbu powiedział, że Polska jest przygotowana na ewentualną negatywną decyzję KE w sprawie planów restrukturyzacji stoczni. Zapewnił, że niezależnie od decyzji Komisji będzie chciał dokończyć prywatyzację zakładów w Gdyni i Szczecinie.Tymczasem związkowcy ze Stoczni Szczecin poinformowali, że wybierają się do Brukseli. W piątek zapowiedzieli, że 15 września zorganizują przed siedzibą Komisji Europejskiej manifestację w obronie polskiego przemysły stoczniowego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA