fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Po godzinach w poniedziałek

Życie Warszawy
W dobrej fotografii najważniejsze jest uchwycenie niepowtarzalnej chwili i przefiltrowanie jej przez obiektyw własnej wrażliwości.
Takie właśnie są prace Remigijusa Treigysa, które od dziś możemy oglądać w staromiejskiej galerii Ateneum. Kolejne, panoramiczne kadry zabierają nas w fascynującą podróż po miejscu, które wyjątkowo zainspirowało artystę. Trudno się dziwić – to Wenecja.
Świat przedstawiony na fotografiach Treigysa jest wyjątkowy i intrygujący. Bywa nieostry i blisko mu do malarskiej poetyki. Mimo że panoramiczne zdjęcia robione są współcześnie, pełno na nich znaków czasu – rys, zadrapań i celowych plam. Warto zaznaczyć, że jest to kolejna znakomita, po otwartej tydzień temu „Polsce lat 70.”, wystawa w ramach Warszawskiego Lata Fotografii.
Ul. Piwna 51/53, tel. 022 635 51 68, godz. 11 – 18.
Igor Seider
MUNYURANGABO
MURANÓW
Munyurangabo z plemienia Tutsi chce pomścić swoich rodziców, którzy padli ofiarą ludobójstwa. Pomaga mu w tym Sangwa z Hutu. Ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę. Nie wszyscy są w stanie zaakceptować fakt, że chłopcy pochodzą z wrogich plemion.
Ul. gen. Andersa 1, tel. 022 831 03 58, godz. 16.30 i 20.
KRÓLESTWO ZWIERZĄT
CINEMA PARK
Dlaczego lew jest królem zwierząt, a szczury wzbudzają lęk? Na te pytania można znaleźć odpowiedź podczas bloku edukacyjnego poświęconego zwierzętom.
Ul. Powstańców Śląskich 126a, tel. 022 560 40 01, godz. 16.
PIĘĆ I PÓŁ BLADEGO JÓZKA
ILUZJON
Historia dziennikarza, który stawia czoła członkom gangu motocyklowego. Rozpowszechnianie powstałego w 1971 r. filmu Henryka Kluby zostało na lata wstrzymane przez cenzurę.
Ul. Narbutta 50a, tel. 022 646 12 60, godz. 20.15.
aba
T.B. KING BLUES CLUB
TYGMONT
Dziś w klubie, który nie odpoczywa, wystąpi grupa Boogie Chilli w składzie: Maciej Sobczak, Janusz Siemenas, Robert Fraska, Andrzej Kubiak, Leszek Paech. Grupa została uznana za zespół roku w głosowaniu Blues Top 2007. Podczas wieczoru usłyszymy także Artur Blues Band. Ul. Mazowiecka 6/8, tel. 022 828 34 09, godz. 20, wstęp wolny.
GRUBE RYBY
POLONIA
Komedia Michała Bałuckiego, wyróżniająca się zamierzoną staroświeckością. Miłośnicy psychologicznej głębi raczej nie znajdą tu wiele dla siebie, ale tym, którzy cenią dobrą zabawę i sztukę, można ją polecić z czystym sumieniem. Dwaj majętni, podstarzali kawalerowie wypoczywają w letniej posiadłości Onufrego Ciaputkiewicza. Niespodziewanie przybywają tam na wakacje wnuczki gospodarza domu i rozpoczynają zaloty do starszych panów. W rolach głównych występują Ignacy Gogolewski, Krzysztof Kiersznowski i Artur Barciś.
Ul. Marszałkowska 56, tel. 022 622 21 32, godz. 20.
LAMENT NA PLACU KONSTYTUCJI
POLONIA
Teatr Polonia wyszedł na ulicę i przygotował dla widzów na scenie przy placu Konstytucji „Lament” Krzysztofa Bizia. Trzy kobiety, które pozornie powinny łączyć więzi rodzinne, w rzeczywistości okazują się od siebie najbardziej oddalone. W rolach głównych występują Joanna Niemirska, Mateusz Łasowski, Dominika Biernat i Piotr Ligienza. Pl. Konstytucji, godz. 17, wstęp wolny.
ar, ul
Portret przechodnia
Dom Braci Jabłkowskich
Projekt fotograficzny Joanny Rycerskiej dokumentujący życie warszawskiego podwórka. Zebrane na wystawie prace prezentują portrety przechodniów uchwyconych w kadrze na tle stołecznej architektury. Ekspozycja potrwa do 28.08.
Ul. Chmielna 21, tel. 0 502 036 512, godz. 10 – 18.
Polska lat 70.
Pałac Kultury i Nauki
Codzienność polskiego obywatela, żyjącego w latach 70. zeszłego wieku, widziana w obiektywie 34 ówczesnych fotografów. Wystawa będzie czynna do końca sierpnia.
Pl. Defilad 1, tel. 022 831 03 86, godz. 10 – 20.
Tam i z powrotem. Kraina Chopina
Galeria Lufcik
Wystawa malarstwa złożona z prac członków okręgu warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Zobaczymy na niej obrazy autorstwa m.in. Ewy Chełmeckiej, Joanny Morozowskiej i Ady Rakoczy. Ekspozycję, czynną do 17.08, zainspirowała muzyka Chopina.
Ul. Mazowiecka 11a, tel. 022 826 23 61, godz. 10 – 18.
ul
LATO W BIBLIOTECE
BIBLIOTEKA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY NR 12
Dla miłośników magii spotkania literackie pod hasłem „Wakacje z duchami” to znakomity pomysł na wakacyjne dni. Zwłaszcza kiedy sami stworzą przedstawienie w teatrze cieni. Dzieci (7 – 12 lat) napiszą scenariusz spektaklu „Duch starej biblioteki” i same wykonają kukiełki, które w nim wystąpią. Animowanie marionetkami to nie lada frajda!
Ul. ks. Chrościckiego 2, tel. 022 863 89 62, godz. 10 – 15.
OPOWIEŚCI KRÓLA LULA
BIBLIOTEKA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY NR 32
W krainie Króla Lula poddani świętują narodziny królewny Lulinki. Ale nie wszyscy się cieszą. Na uroczystość nie została zaproszona mieszkająca nieopodal zamku wróżka. Obrażona rzuca zaklęcie, które zamieni Lulinkę w ropuchę. Czy znajdzie się książę, który uratuje królewnę? Uwaga: w przedstawieniu grają także dzieci z widowni!
Ul. Twarda 64, tel. 022 620 97 83, godz. 11.
KAMIENNY OGRÓD
GALERIA SCHODY
Tuż obok nas jest inny świat pełen soczystych barw i zadziwiających kształtów w skali mikro. Warto zatrzymać się na chwilę, by dostrzec jego piękno. Okazją ku temu stanie się wystawa fotografii Iwony Binerowskiej. Spojrzymy tu w oczy barwnemu motylowi, policzymy krople rosy na muszli ślimaka, przyjrzymy się strukturze delikatnych skrzydeł ważki. Prawdziwa uczta dla oczu!
Ul. Nowy Świat 36, tel. 022 828 89 43, godz. 11 – 18.
tr
Al POMODORO Do 25 sierpnia w Al Pomodoro trwają Dni Kuchni Chińskiej. Zjemy m.in. szpinak po kantońsku – smażony z czosnkiem, rodzynkami i orzeszkami pinii (10 zł) i oryginalny chiński rosół z kaczki (8,50 zł). Z dań głównych można zamówić np. żeberka w miodzie z imbirem (28,50 zł) lub pierś z kaczki podawaną w sosie z grzybami mun (32 zł). Na deser możemy wybrać naleśniki z pastą daktylową i kandyzowanymi wisienkami (12 zł). Dni Kuchni Chińskiej przygotowane zostały we współpracy z działem kultury Ambasady ChRL w Warszawie. W restauracji można posłuchać muzyki ludowej z Chin, obejrzeć przewodniki turystyczne, foldery i propozycje najciekawszych tras turystycznych, a także olimpiadę na żywo w telewizji. Dodatkowo z okazji piątej rocznicy powstania pierwszego lokalu Al Pomodoro przez cały sierpień trwa konkurs plastyczny dla najmłodszych na rysunek obrazujący wiersz Jana Brzechwy „Na straganie”. Wszystkie prace są eksponowane na ścianach lokali, a nagrody to książki z wierszami i bajkami, m.in. właśnie Jana Brzechwy. Poprzez ten konkurs restauratorzy chcą „zaprzyjaźnić” dzieci z warzywami i owocami.
MQ
Bemowo: Al Pomodoro, ul. Szeligowska 4 (róg Połczyńskiej), tel. 022 357 69 69.Ursus: Al Pomodoro, ul. Dzieci Warszawy 27a, tel. 022 303 97 00.
Krzysztof Mordyński: Historia stadionu to historia ludzi
Ekspozycja poświęcona Stadionowi Dziesięciolecia
W poszukiwaniu eksponatów dotarł pan do archiwów, muzeów, sportowców i kolekcjonerów. Co ciekawego zobaczymy na wystawie?
Krzysztof Mordyński, komisarz wystawy: Ryszard Szurkowski dał nam medal z 1971 r. – nagrodę za wygranie Wyścigu Pokoju. Historię tego wydarzenia przywołują też gadżety, które przekazał Andrzej Lewandowski, organizator wyścigu. Są wśród nich m.in. niemieckie radiobudziki, czeskie zegarki i kalkulatory.
Największym rarytasem wśród ponad 150 przedmiotów jest jednak kielich papieski.?
Po mszy Jana Pawła II w 1983 r. kielich trafił do skarbca. Udało się nam go zidentyfikować dzięki zdjęciu Gabriela Podolskiego. Nazywamy ten kielich papieskim, ale kardynał Wyszyński, z którego inicjatywy powstał, nazywał go powstańczym. Dlatego kielich, przywołujący tragedię 1944 r. jest dość surowy w formie. Na pewno warto go zobaczyć.
Wernisaż zainauguruje miejską akcję zbierania pamiątek...
Historia stadionu to historia ludzi z nim związanych: sportowców, polityków, artystów, handlarzy. Chcemy zachęcić ich do podzielenia się wspomnieniami. Zebrane pamiątki trafią do Muzeum Historii Pragi, a z czasem do Muzeum Sportu, które powstanie przy nowym stadionie.
—rozmawiała Anna Brzezińska
Koneser, ul. Ząbkowska 27/31, wernisaż: godz. 14.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA