fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek od odsetek można wrzucić w koszty

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Firma biorąca pożyczkę może się zobowiązać, że nie tylko zapłaci odsetki, ale i podatek dochodowy od nich, który zgodnie z przepisami obciąża pożyczkodawcę. Kwota ta będzie dla niej kosztem uzyskania przychodu
[b]Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 27 maja 2008 r. (sygn. III SA/Wa 1985/07)[/b]Sprawa dotyczyła firmy Exxon Mobil Poland sp. z o.o. Zawarła ona z podmiotem holenderskim umowę pożyczki, od której musi odprowadzać odsetki. Ponadto polska spółka zobowiązała się, że pokryje podatek, jaki pożyczkodawca będzie musiał zapłacić w Polsce. W konsekwencji Exxon Mobil musi z własnych pieniędzy zapłacić podatek dochodowy, który na mocy ustawy o CIT oraz umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a Holandią powinien zostać zapłacony u źródła. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy kwota ta może zostać zaliczona do kosztów podatkowych.[srodtytul]Podatek kosztem?[/srodtytul]Spółka wystąpiła o interpretację. Uznała, że takie prawo jej przysługuje. To dlatego, że wydatki te są związane z przychodem i nie są wymienione w katalogu zawartym w art. 16 ustawy o CIT. Jest to więc dodatkowy, oprócz odsetek, ko...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA