fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpłatna pomoc prawna

Nie ma pomocy dla najuboższych

Brakuje przepisów o bezpłatnej pomocy prawnej – twierdzi rzecznik praw obywatelskich. Ministerstwo Sprawiedliwości nie spieszy się z ich opracowaniem
Resort sprawiedliwości chce przygotować do końca maja założenia ustawy przyznającej bezpłatną pomoc prawną najuboższym. Do tej pory jednak nie podjął decyzji, według jakich zasad pomocy tej będzie się udzielać.
Jeden z pomysłów zakłada, że niezamożny będzie składał wizytę w ośrodku pomocy społecznej. Ten oceni, czy stać go na opłacenie prawnika. Jeżeli uzna, że jest to poza zasięgiem jego możliwości, skieruje go do wybranego adwokata lub radcy prawnego, który udzieli mu darmowej porady prawnej.
Przygotowanie projektu ustawy o bezpłatnym poradnictwie nie znalazło się jednak na liście projektów, które resort chce opracować jeszcze w pierwszym półroczu tego roku. Nie ma więc co liczyć na szybkie jego przygotowanie. Tymczasem takie przepisy są bardzo potrzebne.
Rzecznik zwrócił na to uwagę ministrowi sprawiedliwości w swoim wystąpieniu z 18 kwietnia. Jego zdaniem reforma systemu udzielania pomocy prawnej najuboższym jest bardzo potrzebna. Powinna objąć nie tylko pomoc na etapie przedsądowym, ale i postępowanie sądowe.
Tymczasem dwaj poprzedni ministrowie sprawiedliwości opracowali dwa różne projekty ustaw w tej sprawie. Niestety Sejm nie zdążył zakończyć nad nimi prac legislacyjnych.
Według pierwszego (ministrem był wtedy Andrzej Kalwas) przy sądach okręgowych miały powstać biura pomocy prawnej zatrudniające etatowych prawników, udzielające porad osobom ubogim. Nad ich pracą miała czuwać specjalna rada podległa ministrowi sprawiedliwości. Pomoc miała obejmować udzielanie porad na etapie przedsądowym i sądowym. Projekt spotkał się z druzgocącą krytyką za nadmierny biurokratyzm i zbyt wysokie koszty.
Kolejny minister sprawiedliwości (Zbigniew Ziobro) przygotował autopoprawkę, która całkowicie zmieniła treść projektu. Zrezygnował z tworzenia biur pomocy prawnej. Porad miałyby udzielać instytucje i organizacje pozarządowe, które wygrają przetargi organizowane przez Radę Pomocy Prawnej działającą przy Ministerstwie Sprawiedliwości.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA