fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT od zaliczki w kwietniu, dochodowy w maju

Przedsiębiorca, który dostaje zaliczkę, wykazuje ją w różnym czasie w ewidencji VAT i księdze przychodów i rozchodów. Różne są bowiem momenty powstania obowiązku podatkowego
Na mój rachunek bankowy 30 kwietnia wpłynęła zaliczka od odbiorcy wyrobów. Fakturę wystawiłem 5 maja, towary wydam pod koniec miesiąca. Kiedy wykazać te zdarzenia w ewidencji VAT i w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik Dobrej Firmy.W tym wypadku podatnik będzie musiał rozliczyć się w różnych miesiącach. Tak wynika z przepisów mówiących o momencie powstania obowiązku podatkowego w VAT i podatku dochodowym.Zgodnie z zasadą ogólną z ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli te czynności powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.Jednak w przypadku otrzymania zaliczki moment powstania obowiązku podatkowego określony został w sposób szczególny w art. 19 ust. 11 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonan...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA