fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Plan dnia - 20 maja

Życie Warszawy
Wystawa zdjęć znakomitego reportera i fotografa zostanie otwarta dziś o godz 17 na dziedzińcu Biblioteki Narodowej.
Oprócz 30 fotografii „Twarzy Afryki” – plonu wielu podróży na Czarny Ląd, zobaczymy także cykl „Furtki” – efekt porannych spacerów Ryszarda Kapuścińskiego z jego domu przy ulicy Prokuratorskiej. Pisarz udawał się zwykle w stronę ogródków działkowych przy Polu Mokotowskim, gdzie po wojnie znajdowała się kolonia domków fińskich. W jednym z nich przyszły mistrz reportażu mieszkał jako nastolatek.
– Mijamy w pośpiechu to, co ciekawe – mówił o swych fotografiach Kapuściński. – Wyobraźnia popada w paraliż. By ją ożywić, potrzebny jest moment ciszy. Wystarczy jedno uważne spojrzenie na rząd nijakich, brzydkich furtek, a staną się niezwykłe.
Bartosz Marzec
Dziedziniec Biblioteki Narodowej, do 22 czerwca.
ŻW: Pracujesz z grupami takimi jak Hurt, Patrisia zaś ma swój zespół Husky. Skąd więc pomysł na Oszibarack?
Agim Dżeljilji: Zanim dostałem propozycję pracy z innymi artystami, już nagrywałem w ramach tejże grupy. Patrisia rejestrowała w moim studiu wokale na album Husky, z czasem zaczęła pojawiać się gościnnie w naszych utworach. Razem z Tomkiem Dogielem i Zmazikiem uznaliśmy, że jej wokal wnosi czynnik ludzki do nagrań i została z nami na stałe.
Twórcy muzyki elektronicznej często lepiej niż na koncertach czują się w studiu. Jak jest z wami?
Obecnie jest nam dobrze w obu tych sytuacjach. Kiedy jednak koncertowaliśmy z materiałem z debiutanckiego „Moshi Moshi”, czuliśmy, że narzucona w studiu forma nas zniewala i nie możemy pokazać na scenie pełni możliwości. Przy „Plim Plam Plum” wyciągnęliśmy z tego wnioski i teraz pokażemy, jak żywiołowa jest nasza twórczość.
Czy myślisz, że żywe instrumenty, które na „Plim Plam Plum” są jedynie smaczkami, zdominują dziś wasze sceniczne brzmienie?
Wszystko zależy od energii podczas występu. Oczywiście na większych imprezach, takich jak festiwale, do gitary i perkusji granej na żywo dołączą także wszystkie słyszane na ostatniej płycie instrumenty dęte. rozmawiała Dominika Węcławek
Hard Rock Cafe, ul. Złota 59, tel. 022 222 07 00, godz. 21.30.
Magia kina z PGR Bookhousecafé
Pokaz filmów Pawła Ziemilskiego, studenta łódzkiej filmówki oraz pomysłodawcy projektu filmowego „Filmagia”, realizowanego na terenach byłych PGR-ów.
Ul. Świętokrzyska 14, godz. 20.
Manna
kino Świt
Surrealistyczna komedia Huberta Gotkowskiego szybko zdobyła uznanie na festiwalach kina niezależnego. Opowieść o dwóch mężczyznach, którzy budzą się zdezorientowani w środku lasu w zdezelowanym samochodzie spodobała się również krytykom na tyle, że produkcji profesjonalnego remake’u podjęła się Paisa Films.
Ul. Wysockiego 11, tel. 022 811 01 05, godz. 19.30.
ŻYCIE OCEANÓW
Orange IMAX
Podróż w podwodny świat oceanów. Dzięki technologii trójwymiarowej można twarzą w twarz stanąć z kałamarnicą, żółwiem zielonym, diabłem morskim, a nawet rekinem.
Ul. Powsińska 31, tel. 022 550 33 33, godz. 14.45.
aba
RYKARDA PARASOL CDQ
Pseudonim Rykarda Parasol brzmi jak imię postaci z książek Edmunda Niziurskiego, a jego właścicielka wygląda jak na seksowną blondynkę przystało, ale nie dajcie się zwieść.
Artystka śpiewa i gra muzykę mroczną, melancholijną, zdecydowanie niesprzyjającą większości nastoletnich gustów. Szczypta muzyki etnicznej oraz rockabilly tonie w gęstym gitarowym sosie a la Nick Cave, składając się na rocka czarnego jak bezksiężycowa noc w Ustrzykach Górnych.
Ul. Burakowska 12, tel. 022 636 83 00, godz. 20.30, bilety 40 zł.
TOMEK ŚWIDECKI MIGAWKA
Personel Migawki – połączenia klubu, restauracji i galerii – chętnie wymienia swoje atuty: niebanalne wnętrza, kuchnie fusion, tolerancję wobec gości lubiących się zasiedzieć do późnych godzin i wreszcie koncerty na żywo. Tym razem swym akustycznym repertuarem gości zabawiać będzie Tomek Świdecki. Sprawnie wykonuje standardy z zakresu rocka, bluesa i reggae, godząc się na realizowanie życzeń słuchaczy.
Ul. Nowogrodzka 22, tel. 022 629 25 23, godz. 20.30, wstęp wolny.
flint
O CO BIEGA?
TEATR KWADRAT
Małe miasteczko, elegancki, nobliwy dżentelmen i jego żona – była aktorka, która burzy spokój bigoteryjnego sąsiedztwa. Na domiar złego, nagle pojawia się dawny kolega ze sceny i rozpętuje kolejną awanturę, oczywiście podlaną komediowym sosem.
Ul. Czackiego 15/17, tel. 022 826 23 89, godz. 19.30.
SONATA JESIENNA
TEATR ATENEUM
Zadawnione problemy i pretensje odżywają, kiedy matka (Ewa Wiśniewska) przyjeżdża z wizytą do dawno niewidzianej córki (Dorota Landowska). Aktorski pojedynek dwóch silnych osobowości scenicznych i duszny bergmanowski klimat rodzinnych konfliktów.
Ul. Karasia 2, tel. 022 625 73 30, godz. 19.15.
UPIÓR W OPERZE
TEATR ROMA
Jeden z najsłynniejszych światowych musicali po raz pierwszy wystawiony w Polsce. Historia miłości oszpeconego geniusza do młodej śpiewaczki zakochanej w przyjacielu z dzieciństwa zadziwia scenografią, bawi kiczem i jest znakomitą rozrywką dla wszystkich wielbicieli tego gatunku.
Ul. Nowogrodzka 49, tel. 022 628 70 71, godz. 19.
ar
Foto walki
galeria artinfo.pl
Wystawa jest pokonkursową prezentacją zdjęć ukazujących artystycznie różnorodne sporty walki, cieszące się w Polsce coraz większą popularnością. Zobaczymy tu obok prac konkursowych fotografie klasyków gatunku z całego świata. Ekspozycja pokazywana jest w ramach IV Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej.
Ul. Otwocka 14, tel. 022 818 94 68, godz. 14 – 17.
Prawy brzeg
Apteka sztuki
Zbiór fotografii eksponowany w Aptece Sztuki robi niezwykłe wrażenie. Ich autor, Maciej Pisuk, wybrał się mianowicie na artystyczną wędrówkę po prawym brzegu Wisły. Jego pełne lirycznego nastroju zdjęcia przedstawiają obraz nadwiślańskiej przyrody, ale też ludzi, których można podczas takiego spaceru spotkać.
Al. Wyzwolenia 3/5, tel. 022 696 64 84, godz. 11 – 18.
igse
Sport, gry i my
Bajkolandia
W zajęciach sportowo-rekreacyjnych można uczestniczyć już od najmłodszych lat. Maluchom (od 2,5 – 3,5 lat) sprawiają one dużą radość, a przy okazji uczą je systematyczności, zdyscyplinowania i współpracy w grupie.
Ul. Pod Lipą 1, tel. 022 855 44 44, godz. 17.30 – 18.15.
Skąd się bierze woda w rurach?
Ruszają zapisy na kolejne warsztaty familijne, organizowane przez animatorów nauki dla dzieci od pięciu do ośmiu lat i ich opiekunów. Uczestnicy dowiedzą się, czym zajmuje się Gruba Kaśka, zbudują filtry i własny wodociąg. Udział w warsztatach, które odbędą się 31.05 i 1.06 o godz. 10 i 12.15, możliwy będzie tylko po wcześniejszym zarezerwowaniu miejsca.
Cudowna Lampa Aladyna
Teatr Baj
Bajka z „Opowieści z tysiąca i jednej nocy”. Maluchy (od lat trzech) dowiedzą się, co wyniknęło ze spotkania Alladyna z Dżinem i jak odmieniło ono życie chłopca. Spektakl grany jest w formie tzw. czarnego teatru przez duże lalki, animowane przez niewidocznych dla widza aktorów.
Ul. Jagiellońska 28, tel. 022 619 80 77, godz. 10.
tr
Le Regal
Niedawno otwarta restauracja francuska na Ursynowie zaprasza na szparagowe menu. Na gości czeka też letni taras i muzyka Carli Bruni. Wśród propozycji z sezonowego menu jest krem ze szparagów z krewetkami koktajlowymi (18 zł), szparagi z wędzonym łososiem z sosem z rukoli (27 zł), szparagi z musem tuńczykowym z sałatą karbowaną z grzankami (27 zł), szparagi z szynką i sosem roquefort (27 zł) oraz pierś kurczaka ze szparagami z masłem szałwiowym (30 zł). To ostatnie dni, gdy dostępne są świeże szparagi. Restauracja stylizowana jest na paryskie bistro. W karcie takie dania jak żabie udka (25 zł), ślimaki (23 zł), zupa cebulowa (12 zł), królik ze śliwkami (35 zł), wołowina po burgundzku (35 zł), tarte tatin (17 zł) i inne dania kuchni francuskiej.
Al. KEN 95, tel. 022 644 17 18.
@ferdy’s Latino
W godzinach 12 – 15 można przychodzić na biznesowy lunchdo restauracji @ferdy’s Latino Brasserie w hotelu Radisson SAS. Nowa formuła to set menu – przystawki, trzy dania danie główne do wyboru i deser. Codziennie inny zestaw potraw, spośród których można skosztować między innymi sandacza z duszonymi porami, papardelle ze świeżymi pomidorami, a na deser zjeść np. carpaccio z gruszki marynowanej.
W zestawach są także domowe zupy i lody z owocami. Cena zestawu: 79 zł. Nazwa restauracji jest zainspirowana „Ferdydurke”, powieścią Witolda Gombrowicza. W karcie dania kuchni polskiej i latynoamerykańskiej, w tym argentyńska polędwica słynąca z miękkości i kruchości. Brasserie Radisson SAS, ul. Grzybowska 24, tel. 022 321 88 22.
mq
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA