fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Przedsiębiorcy stanęli w kolejce po pieniądze z UE

Fotorzepa, Danuta Matloch
Firmy szturmem ruszyły po dotacje na działalność badawczo-rozwojową. W ciągu zaledwie trzech dni trwania konkursu wykorzystały 85 proc. dostępnych środków
W ciągu pierwszych trzech dni konkursu, w którym można ubiegać się o dotacje na przygotowanie infrastruktury badawczo-rozwojowej w przedsiębiorstwach oraz rozwój wzornictwa przemysłowego, swoje wnioski złożyło 35 firm, na łączną kwotę 154 mln zł. Wyczerpuje to prawie dostępną w tej rundzie pulę pieniędzy, która sięga 180 mln zł.
– Jeśli tak dalej pójdzie, trzeba będzie zamknąć konkurs jeszcze w tym tygodniu – mówi Monika Karwat-Bury, rzecznik Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Tak duże zainteresowanie przedsiębiorców dotacjami związanymi z działalnością B+R jest sporym zaskoczeniem. – W poprzednich latach tego typu działania nie cieszyły się powodzeniem. Do jednego z konkursów nie zgłosił się ani jeden chętny, trudno było namówić firmy na skorzystanie z funduszy – zauważa Marzena Chmielewska z PKPP Lewiatan.Czy nowe podejście przedsiębiorców oznacza przełamanie negatywnego zjawiska żenująco niskich nakładów na B+R? – Nie byłbym takim optymistą. Może być tak, że ci, którzy chcieli złożyć wniosek, już to zrobili – mówi prof. Janusz Filipiak, prezes ComArchu. Jego spółka należy do najbardziej innowacyjnych firm w kraju – już wcześniej korzystała ze wsparcia UE i zamierza to uczynić ponownie.
– Duże zainteresowanie w pierwszych dniach naboru świadczy, że firmy były świadome możliwości i przygotowywały się do złożenia wniosków już od dłuższego czasu – podkreśla Kiejstut Żagun z KPMG. Sprzyja temu formuła konkursu – kto pierwszy, ten lepszy. – Ale warto zauważyć, że polskie firmy coraz wyraźniej zdają sobie sprawę, jak ważna jest strefa badawczo-rozwojowa i innowacyjność. Wymusza to na nich rosnąca konkurencja – dodaje Żagun.
35 mld zł przeznaczymy na wzmocnienie innowacyjności gospodarki w latach 2007 – 2013
W poniedziałek PARP zaczął nabór wniosków na dofinansowanie innowacyjnych inwestycji. Dotychczas swoje aplikacje złożyły tylko dwie firmy, ale przygotowuje się do tego prawie 240. Jeszcze pod koniec maja Agencja planuje uruchomić kolejnych pięć działań z programu „Innowacyjna gospodarka”. Większość z nich skierowana będzie do instytucji otoczenia biznesu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA