fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca w samorządzie

Podwyżki pracowników administracji

Rząd przyjął wczoraj przepisy, dzięki którym zatrudnieni w administracji publicznej mogą liczyć na wysokie podwyżki
Wzrost wynagrodzenia będzie zależał od grupy zaszeregowania. Podwyżki zgodnie z ustawą budżetową obowiązują od stycznia, więc przy jednej z najbliższych wypłat, gdy tylko nowe przepisy wejdą w życie, pracownicy mogą liczyć na ekstra pieniądze za poprzednie miesiące.
Nowe zasady dotyczą pracowników nienależących do korpusu służby cywilnej, zatrudnionych m.in. w kancelariach Prezydenta i Premiera, Trybunale Konstytucyjnym, Sądzie Najwyższym, Instytucie Pamięci Narodowej, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a także pracowników administracyjnych, pomocniczych, technicznych i obsługi sądów, prokuratury czy też zatrudnionych w komendach policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także Żandarmerii Wojskowej.
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=185079]rozporządzenie z 6 marca 2007 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek (DzU nr 45, poz. 290 ze zm.)[/mail], przewiduje podwyższenie stawek ich wynagrodzenia zasadniczego.
Poza przewidzianym w ustawie budżetowej wzrostem ich wynagrodzeń na poziomie inflacji nowe przepisy mają dostosować siatkę płac do podwyższonego wynagrodzenia minimalnego (1126 zł), jakie obowiązuje od początku tego roku.
Najniższe kwoty wynagrodzenia (określonego widełkowo) przewidzianego w dolnych grupach zaszeregowania są jednak mniejsze niż 1126 zł. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które przygotowywało tę nowelizację, wyszło jednak z założenia, że wynagrodzenie zasadnicze może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę.
Z reguły jest ono jednym ze składników pensji. Składają się bowiem na nią oprócz wynagrodzenia zasadniczego także dodatek za wysługę lat, dodatek specjalny czy premia. Jeśli zaś pracownik ich nie otrzymuje, kierownik jednostki może podnieść jego wynagrodzenie zasadnicze go poziomu wynagrodzenia minimalnego.
Ministerstwo Finansów podczas konsultacji projektu zwróciło uwagę na to, że ze względu na skalę podwyżek, szczególnie najniższych wynagrodzeń, w niektórych urzędach może zabraknąć pieniędzy. Miałoby to uzasadniać ograniczenie wzrostu dla wynagrodzeń. Na szczęście pracowników urzędów państwowych zastrzeżenia ministerstwa nie zostały jednak uwzględnione.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA