fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zmiany w VAT od 1 lipca to także zmiany w prawie zamówień publicznych

123RF
Od 1 lipca rozszerzy się katalog towarów, których nabycie będzie powodowało obowiązek rozliczenia podatku od towarów i usług przez zamawiającego, a nie przez wykonawcę.

1 lipca 2015 r. wchodzą w życie liczne zmiany w VAT wprowadzone ustawą z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych (DzU z 2015 r. poz. 605; dalej: ustawa nowelizująca). Nowelizacja zmodyfikowała katalog towarów, wobec których stosuje się mechanizm odwrotnego obciążenia w rozliczeniach VAT (załącznik nr 11 do ustawy o VAT). Rozszerzono także zakres towarów objętych tzw. solidarną odpowiedzialnością nabywcy oraz zróżnicowano wysokość kaucji gwarancyjnej w zależności od przedmiotu dostawy towarów. Wprowadzono również zmiany w zakresie ulgi na złe długi oraz informacji podsumowujących w obrocie krajowym. W styczniu 2016 r. wejdą w życie zmiany dotyczące odliczania VAT naliczonego od zakupu towarów i usług wykorzystywanych do celów mieszanych.

Celem zmian jest przede wszystkim pełniejsze dostosowanie przepisów o podatku od towarów i usług do prawa unijnego wynikającego z wyroków Trybu...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA