fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Roczne sprawozdanie finansowe: kochane firmowe pieniążki

Jerzy Kowalski
Rzeczpospolita/ M P
Przedsiębiorcy muszą znać stan finansów swojej firmy. Wiedzieć, kiedy i na co poszły pieniądze przedsiębiorstwa i ile ich było.

Nic lepiej nie zobrazuje kondycji ekonomicznej firmy, nie pokaże zagrożeń i sukcesów biznesowych niż coroczne, rzetelnie sporządzone sprawozdanie finansowe. Ten rok jest szczególny. Nowe przepisy, które weszły w życie z początkiem stycznia, zaostrzyły odpowiedzialność karną za niezłożenie sprawozdania finansowego w urzędzie skarbowym lub sądzie rejestrowym. Powinni o tym pamiętać menedżerowie, którzy dotychczas trochę lekceważyli obowiązki sprawozdawcze i często zapominali o terminach wysyłania sprawozdań finansowych. Dodajmy, że pewnym usprawiedliwieniem dla nich był łagodny i wyrozumiały stosunek wymiaru sprawiedliwości do takiego zachowania. Często uznawał on, że omawiane czyny miały znikomą szkodliwość społeczną, i umarzał prowadzone postępowania karne.

I nawet można by to zrozumieć, ale sprawozdanie finansowe to nie tylko indywidualna sprawa konkretnego przedsiębiorcy. Przed zawarciem transakcji o większej wartości czy umowy długoterminowej każdy właściciel firmy musi mieć możliwość zweryfikowania sytuacji finansowej kontrahenta oraz jego przeszłości. Sprawozdanie finansowe jest jednym z najbardziej wiarygodnych dokumentów. Sposób jego sporządzenia przez niezależny, wyspecjalizowany podmiot – biegłego rewidenta – jest opisany w przepisach.

Ogólna dostępność sprawozdania w rejestrze wpływa na podejmowane decyzje o współpracy z potencjalnym kontrahentem. Znalezione w nim informacje mogą mieć decydujący wpływ na prowadzony biznes.

Więcej o sprawie pisze na stronie >D3 Marcin Śledzikowski, prawnik z Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy, w artykule Możliwe jest nawet wykreślenie z rejestru przedsiębiorców".

Zapraszamy do lektury także innych tekstów w najnowszym, piątkowym dodatku „Prawo w Biznesie".

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA