fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Fragment powieści "Matki" Pavol Rankov

Pavol Rankov, "Matki", przeł. Tomasz Grabiński, Książkowe Klimaty, Wrocław 2015
Plus Minus
Miłosne harce Zuzany z żołnierzem Aleksiejem przerywa nagłe pojawienie się Niemców. Po wojnie Sowieci wyślą młodą Słowaczkę do łagru, za rzekomą zdradę kochanka. „Matki", najnowsza powieść pisarza uhonorowanego w zeszłym roku Nagrodą Literacką Europy Środkowej „Angelus", właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Książkowe Klimaty.

Dziwka – szepnęła kobieta. – Pod matczynym dachem... z bolszewikiem. Przyłożyła do dziurki od klucza drugie oko, jakby w nadziei, że dzięki temu w ciemnym pokoju zobaczy łatwiejszy do zaakceptowania obraz. Znów jednak miała przed sobą tylko sylwetki nagich ciał. Ze złości przygryzła wargę. Następnie powoli się wyprostowała. Jej wzrok padł na migocące ozdoby umieszczone na jodełce wiszącej nad kuchennym stołem. Wydawało się jej, że jedna z bombek zaraz spadnie z końca gałązki. Przesunęła ją. Przeszła przez ciemne pomieszczenie w stronę ławki, ale nie usiadła. Spoglądała na drzwi do pokoju jak na granicę. Nie wiedziała jednak, czy tej ważnej granicy nie może przekroczyć, czy – wręcz przeciwnie – musi to zrobić.

Po chwili kilkoma energicznymi krokami wróciła pod drzwi. Kiedy jej palce zacisnęły się na klamce, ponownie się zawahała. Zabrała powoli rękę i wytarła w fartuch, jakby dotknęła czegoś nieczystego. Przeszła znów przez kuchnię...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA