fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

W czasie meczu o obławie augustowskiej

Pracownicy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Augustowie oraz ich sowieccy doradcy, którzy mogli uczestniczyć w obławie
Archiwum OBEP IPN Białystok
Białostocki oddział IPN przeprowadzi wśród kibiców nietypową akcję informacyjną na temat poszukiwań i ekshumacji ofiar sowieckiej zbrodni.

Podczas niedzielnego meczu piłkarskiego Jagiellonii Białystok z Górnikiem Zabrze pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej oraz wolontariusze będą rozdawali kibicom ulotki. Znajdą się na nich informacje o pracach ekshumacyjnych prowadzonych w całym regionie, a także apel do rodzin, które straciły bliskich w czasie wojny i w okresie stalinowskim, o oddawanie materiału genetycznego do badań porównawczych.

Białostocki oddział IPN jako jedyny w kraju prowadzi taką akcję na stadionach.

– Inicjatywa wyszła ze środowiska kibiców piłkarskich. Pomagali nam także w pracach sondażowych prowadzonych na terenie aresztu śledczego w Białymstoku – mówi „Rzeczpospolitej" dr Marcin Zwolski, historyk z tamtejszego oddziału IPN.

Najbardziej intensywne prace poszukiwawcze ofiar komunistów trwają właśnie w Białymstoku. Na terenie aresztu ekshumowano już szczątki ponad 280 osób. Prace będą kontynuowane w czerwcu.

– Poszukujemy także ofiar obławy augustowskiej – dodaje dr Zwolski. W 1945 r. wojska sowieckie porwały i zamordowały ok. 600 działaczy podziemia niepodległościowego z Podlasia. Do dzisiaj nie odnaleziono miejsc ich pochówku.

Instytut ma również inne sposoby na dotarcie do szerszego odbiorcy. Pracownicy IPN prowadzili już podobne akcje w podlaskich gminach, księża odczytywali w kościołach apele o oddawanie DNA, ulotki rozdawano w czasie uroczystości patriotycznych. Na początku przyszłego miesiąca pracownicy Instytutu będą np. na pikniku militarnym w Supraślu i Ogrodniczkach.

IPN rozpoczął właśnie cykl imprez i uroczystości związanych z obchodzoną w tym roku 70. rocznicą obławy augustowskiej. 25 i 26 czerwca w archidiecezji białostockiej odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa na temat poszukiwania i identyfikacji ofiar zbrodni systemów totalitarnych.

– Spodziewamy się udziału w niej przedstawicieli rosyjskiego stowarzyszenia Memoriał – mówi dr Ewa Rogalewska z Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku. Z kolei 27 czerwca w Augustowie zaplanowano konferencję popularnonaukową na temat samej obławy.

Główne uroczystości odbędą się 19 i 20 lipca. Pierwszego dnia zostanie zorganizowane ognisko dla harcerzy, a także koncert. Prezes IPN dr Łukasz Kamiński namawia skautów, którzy w lipcu będą w Puszczy Augustowskiej, aby przybyli do miejscowości Giby. Tym, którzy będą obozowali w innych miejscach, proponuje, by zorganizowali zajęcia o obławie i skorzystali z materiałów przygotowanych przez IPN. Są one dostępne np. na stronie oblawaaugustowska.pl.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA