fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rzecz o prawie

Proces kontradyktoryjny na ostatniej prostej?

Agata Łukaszewicz
Fotorzepa, Ryszard Waniek
Nie milkną prośby śledczych o odłożenie wprowadzenia nowego procesu karnego. Rząd ma problem: upierać się czy poddać? Konsekwencje jednego i drugiego mogą być bardzo poważne.

Im bliżej 1 lipca 2015 r. i zmian w procesie karnym, tym głośniejsze wezwania prokuratury do odłożenia wprowadzenia procesu kontradyktoryjnego. Najpierw o przesunięcie prosił Andrzej Seremet, prokurator generalny. Na niewiele to się jednak zdało. W Ministerstwie Sprawiedliwości za czasów urzędowania Cezarego Grabarczyka projekt nowelizacji odkładającej reformę nie powstał. Prokurator generalny poprosił więc o wsparcie Krajową Radę Prokuratury. Ta najpierw wysłuchała zastrzeżeń śledczych, a potem podjęła uchwałę, w której prosi nowego ministra Borysa Budkę o dodatkowy czas na przygotowanie się do kontradyktoryjnego procesu. Minister najpierw chce wysłuchać innych. Decyzja zapadnie na początku czerwca. Borys Budka już dziś jednak zastrzega, że rząd nie zdoła nic w tej sprawie zrobić. Jeśli już, to tylko Sejm. Posłowie na razie milczą i zapewniają, że żadne prace się nie toczą, a nawet więcej: nie ma ich w planach. Sytuacja staje się patowa, a minister ma twardy orzech do zgryzienia.

Prokuratura bardzo głośno mówi o tym, że jest nieprzygotowana do nowej procedury i prosi o dodatkowy czas. Kiedy więc nowy proces wejdzie w życie, nie będzie można powiedzieć, że nie szukała ratunku. Przegłosowanie procesu kontradyktoryjnego obecny rząd traktował jak duże osiągnięcie, wręcz rewolucję. Za sprawą zmiany procesy miały przyspieszyć, a to obiecywał już dobre kilka lat temu premier Donald Tusk. Jeśli więc zmiany trzeba będzie odłożyć, zamiast sukcesu obecny rząd odnotuje porażkę. Nie wiadomo dziś, co będzie gorsze: czy wpadki prokuratury we wrześniu, październiku, czyli w gorącym przedwyborczym okresie, czy przyznanie, że nie wszystko w sprawie tej reformy zrobiono w odpowiednim czasie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA