fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Chiny tną cła aby pobudzić gospodarkę

Bloomberg
Chiński rząd z początkiem czerwca obniży średnio o połowę cła na import odzieży, obuwia, kosmetyków i wielu innych dóbr konsumpcyjnych. Ma to pobudzić wydatki konsumpcyjne i w efekcie słabnącą gospodarkę.
Taryfa celna dla garniturów i galanterii skórzanej zostanie obniżona z przedziału 14-23 do 7-10 proc., dla obuwia sportowego z 22-14 do 12 proc., dla kosmetyków z 5 do 2 proc. a dla pieluch z 7,5 do 2 proc.
Ministerstwo finansów podało w komunikacie, że obniżka ceł ma na celu „zapewnienie gospodarce stabilnego wzrostu oraz popchnięcie naprzód reformy strukturalnej". Reforma ta ma sprawić, że motorem wzrostu gospodarczego Chin stanie się popyt wewnętrzny, a nie eksport, jak w ostatnich dekadach.
Rząd w Pekinie liczy na to, że spowodowany obniżką ceł spadek cen produktów konsumpcyjnych zwiększy wydatki Chińczyków, ograniczając m.in. popularność turystyki zakupowej.
Dotąd ceny produktów luksusowych były w Chinach o około 20 proc. wyższe, niż w Europie. Ta różnica wynika jednak nie tylko z chińskiej polityki celnej, ale także np. z różnic w stawkach VAT.
W I kwartale br. gospodarka Chin powiększyła się o 7 proc. rok do roku. To najgorszy wynik od I kwartału 2009 r., wówczas jednak spowolnienie gospodarcze w Państwie Środka było efektem globalnego kryzysu, obecnie zaś problemów wewnętrznych.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA