fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Młodzi kierowcy mają gorzej

Kierowcy przez pierwsze dwa lata posiadania prawa jazdy znajdą się pod specjalnym nadzorem.

Jeden z rozdziałów noweli zaostrzającej przepisy dla kierowców, poświęcony tym najmłodszym, wchodzi w życie od stycznia 2016 r. Warto je już poznać, bo będą dotyczyć też kierowców, którzy zgodnie z nowymi przepisami stracą prawo jazdy. Oni bowiem po odzyskaniu uprawnień będą traktowani jak młodzi kierowcy. A w ich przypadku od stycznia 2016 r. w kodeksie drogowym będzie nowa przesłanka cofnięcia przez starostę uprawnienia do kierowania pojazdami. Będzie on mógł pozbawić prawa jazdy kierowców, którzy w ciągu pierwszych dwóch lat popełnili przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzy wykroczenia drogowe.

W pierwszym przypadku chodzi np. o spowodowanie wypadku drogowego, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. W drugim – spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowanie w stanie po użyciu alkoholu lub przekroczenie prędkości o więcej niż 30 km/h.

W okresie próbnym kierowcę obejmie wiele ograniczeń dotyczących zachowania na drodze, m. in.: zakaz przekraczania prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej. Nie wolno im też będzie kierować pojazdem nieoznakowanym zielonym listkiem. Każdy pojazd ma mieć widoczny znak z przodu i z tyłu. Tytuł własności auta nie ma w tym przypadku znaczenia. Między czwartym a ósmym miesiącem posiadania prawa jazdy (termin także liczymy od dnia wydania dokumentu) kierowca zobowiązany będzie do odbycia kursu dokształcającego z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktycznego szkolenia dotyczącego zagrożeń w ruchu drogowym. Po ich odbyciu zobligowany będzie do przedstawienia staroście potwierdzającego zaświadczenia. Powinien tego dokonać do upływu ósmego miesiąca od dnia otrzymania prawa jazdy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA