fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bruksela rezygnuje ze specnadzoru wobec Polski

Komisja Europejska już teraz,w roku wyborczym rekomenduje zdjęcie z Polski procedury nadmiernego deficytu.
Bloomberg
Bruksela znosi procedurę nadmiernego deficytu wobec naszego kraju. Ale dalej będzie się uważnie przyglądać polityce budżetowej rządu.

Komisja Europejska zdecydowała w środę o zniesieniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski. Obowiązywała ona od 2009 roku i została czasowo zawieszona w 2014 roku. Teraz Bruksela ją kończy. Formalnie nastąpi to 19 czerwca w czasie rady ministrów finansów UE. To rok przed terminem, bo mieliśmy czas na obniżenie deficytu do 2015 roku.

Zachęta do luzowania

KE podejmuje pozytywną dla Polski decyzję w roku wyborczym, stwarzając tym samym rządowi zachętę do poluzowania polityki budżetowej. Odżegnuje się jednak od politycznych motywacji. – W Komisji Europejskiej nie dostosowujemy decyzji do cyklu wyborczego – powiedział Pierre Moscovici, komisarz ds. gospodarczych. KE wzięła pod uwagę dane statystyczne i podjęła jedyną możliwą w tej sytuacji decyzję.

Według ostatnich danych Eurostatu deficyt sektora finansów publicznych wyniósł w 2014 roku 3,2 proc. PKB, ale po odjęciu kosztów reformy emerytalnej (na co pozwala pakt stabilności i wzrostu) wskaźnik t...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA