fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

Obniżenie składki ZUS bez formalności

Agata Wiśniewska-Półtorak
materiały prasowe
Rozmowa z Agatą Wiśniewską-Półtorak, dyrektor Departamentu Realizacji Dochodu ZUS

Rz: Od kiedy osoby prowadzące działalność gospodarczą płacą składki w zmienionej wysokości?

Agata Wiśniewska-Półtorak: Obowiązującą od 1 kwietnia 2015 r. nową wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe wynoszącą 1,80 proc. płatnicy zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż dziewięciu ubezpieczonych powinni stosować począwszy od składek za kwiecień 2015 r., dla których termin zapłaty upływa 10 lub 15 maja.

A jeśli przedsiębiorca zapłacił niższą składkę wypadkową już w kwietniu, czyli zastosował nowe przepisy do składek za marzec, za okres jeszcze przed nowelizacją?

Zapłata składki za marzec z uwzględnieniem obniżonej bez podstawy prawnej składki na ubezpieczenie wypadkowe oznacza, iż płatnik obowiązany jest dokonać dopłaty różnicy do pełnej należnej kwoty składek za marzec plus ewentualne odsetki. Z uwagi na to, że odsetki za zwłokę wynoszą aktualnie 8 proc. w skali roku, jeśli dopłata różnicy nastąpi w ciągu kolejnego miesiąca, nie będzie konieczności doliczania odsetek (będą one poniżej granicznej kwoty odsetek, która obecnie wynosi 6,60 zł).

Czy przedsiębiorcy muszą teraz złożyć dodatkowe dokumenty rozliczeniowe w ZUS w związku z obniżką składki wypadkowej?

Płatnik składek zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż dziewięciu ubezpieczonych oraz ten, który nie podlega wpisowi do rejestru REGON, od 1 kwietnia 2015 r. płaci 1,80 proc. (zamiast 1,93 proc.) składki na ubezpieczenie wypadkowe. Płatnicy, za których ZUS sporządza dokumenty rozliczeniowe, w takim przypadku nie muszą składać dodatkowych dokumentów. Wystarczy, że opłacą składkę w nowej wysokości. Pozostali powinni wyliczyć składki od nowej stopy procentowej. Płatnicy ci na bieżąco w składanych dokumentach wykazują tę stopę.

A jeśli przedsiębiorca zorientuje się dopiero za kilka miesięcy, że od kwietnia składka wypadkowa została obniżona, i nadpłacił, to czy może się ubiegać o zwrot nadpłaty? Na jakich warunkach go dostanie?

Płatnik po stwierdzeniu, że rozliczał i opłacał składki na ubezpieczenie wypadkowe w zawyżonej wysokości, musi najpierw złożyć poprawne dokumenty rozliczeniowe z prawidłowo naliczonymi składkami. Nadpłacone składki zostają zaliczone na zaległe lub bieżące.

Gdy faktycznie powstała nadpłata z tego tytułu, płatnik składek, dokonując wpłaty za okres bieżący, powinien pomniejszyć ją o kwotę nadpłaty. Ma również możliwość wnioskowania o jej zwrot.

—rozmawiał Mateusz Rzemek

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA