fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W jaki sposób ustalane jest zabezpieczenie akcyzowe

www.sxc.hu
W przypadku paliw silnikowych, olejów opałowych, napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych pobór akcyzy może zostać zawieszony. Jednak urzędy celne mają wtedy prawo żądać gwarancji zapłaty podatku od tych towarów.

Na podatników akcyzy ustawa z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym nakłada obowiązek składania zabezpieczeń akcyzowych w związku z wykonywaniem przez nich określonych czynności, związanych przede wszystkim ze stosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy lub z dostawą wyrobów akcyzowych zwolnionych z akcyzy ze względu na przeznaczenie. Głównym celem stosowania zabezpieczeń akcyzowych jest zapewnienie uregulowania przez tych podatników kwoty podatku akcyzowego.

W związku z nowelizacją ww. ustawy z początkiem bieżącego roku zmieniły się miedzy innymi zasady ustalania wysokości zabezpieczenia akcyzowego w związku z objęciem zabezpieczeniem akcyzowym zobowiązań wynikających z opłaty paliwowej. Zaczęło także obowiązywać rozporządzenie ministra finansów z 15 grudnia 2014 r. w sprawie zabezpieczeń akcyzowych (DzU z 2014 r., poz. 1857). Rozporządzeniem tym minister finansów wprowadził zmienione zasady ustalania wysokości zabezpieczenia generalnego i ryczałtowego, sposób i ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA