fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ArcelorMittal apeluje o wsparcie

Największy w Polsce producent stali ArcelorMittal Poland chce obniżenia kosztów energii elektrycznej i wsparcia finansowego kosztownej modernizacji.
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Największy w Polsce producent stali chce obniżenia kosztów energii elektrycznej i wsparcia finansowego kosztownej modernizacji.

– Jesteśmy właściwie jedynym krajem w UE, jeśli nie liczyć Cypru i Malty, który stosuje podatek akcyzowy na energię elektryczną dla odbiorców przemysłowych. 20 zł akcyzy za każdą MWh to spore obciążenie dla przemysłów energochłonnych, szczególnie jeśli muszą się zmagać z konkurencją z krajów, które względem swoich odbiorców takiego podatku nie stosują – mówi Tomasz Ślęzak, dyrektor ds. nadzoru korporacyjnego i współpracy z sektorem publicznym ArcelorMittal Poland. – Jeśli jeszcze dodać do tego cały wachlarz quasi-podatków związanych ze wspieraniem różnych form energetyki, którymi w innych krajach Unii nie jest obciążana ta grupa odbiorców, to powstaje problem konkurencyjności polskiej gospodarki – dodaje.

Ślęzak szacuje, że energia elektryczna stanowi około 6 proc. w strukturze kosztów ogólnych, a ponad 40 proc. w stosunku do wartości dodanej brutto (jak każe to liczyć nowa ustawa o OZE).

– Większość krajów zachodnich reko...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA