fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wywiady i opinie

Krótkie giełdowe przygody portali

Fotorzepa/Robert Gardziński
Rozpoczynające się w środę 15 kwietnia zapisy na akcje Wirtualnej Polski zmuszają do refleksji.

Najpopularniejsza obecnie grupa serwisów internetowych w naszym kraju jako ostatnia z wielkiej trójki portali podda się bowiem weryfikacji rynku kapitałowego. Jej poprzednicy zdali ten test całkiem nieźle, choć nie wszyscy.

Pierwszym portalem, który zmierzył się z giełdą i inwestorami, była Interia.pl stworzona przez informatyczny Comarch i grupę RMF FM. Zadebiutowała na parkiecie na początku 2001 r., w szczycie internetowej hossy. Po kilku latach została jednak przejęta przez niemiecką grupę Bauer i opuściła GPW. W jej ślady chciała pójść Arena, kojarzona z agresywną kampanią marketingową (jej bohaterką była Kayah). Firma w połowie 2001 r. nie zdołała przekonać do siebie inwestorów. Bez finansowania Arena szybko zakończyła żywot. Znacznie lepiej poszło katowickiej Hoga.pl, której w sierpniu 2001 r. udało się wejść na GPW. Portal przegrał jednak wyścig z liderami sektora i po kilku latach został przejęty przez Wasko. Działa obecnie w szczątkowej postaci.

Na początku 2002 r. na parkiecie pojawił się za to Onet.pl, który wydzielił się z Optimusa. Portal trafił szybko pod skrzydła grupy ITI i w 2006 r. został wycofany z warszawskiej giełdy. Pęknięcie bańki internetowej sprawiło, że inwestorzy przez kilka lat woleli omijać przedstawicieli tej branży szerokim łukiem. Kiepską passę przełamał dopiero Bankier.pl, który wszedł na GPW w 2006 r., a już w 2009 r. dołączył do grupy Naspers, do której należy m.in. Allegro. W kolejnym roku wortal finansowy został wycofany z parkietu.

Czy podobnie krótki giełdowy żywot czeka Wirtualną Polskę? Biorąc pod uwagę strukturę akcjonariatu portalu, taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny, a właściwie pewny. Inwestorzy finansowi angażują się w spółkę, żeby po kilku latach sprzedać ją z zyskiem, najczęściej inwestorowi branżowemu, który niekoniecznie może chcieć, żeby firma dalej była notowana na giełdzie. Nic nie wskazuje na to, żeby w przypadku Wirtualnej Polski miało być inaczej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA