fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Spółki naftowe nadal tną koszy i zatrudnienie

Bloomberg
Z powodu spadających cen ropy spółki sektora naftowego na całym świecie ograniczyły do tej pory swoje wydatki o 126 miliardów dolarów. Należy oczekiwać dalszych cięć zatrudnienia – wynika z najnowszego raportu firmy Swift Worldwide Resources.

Dziewięciomiesięczny proces spadku cen przełożył się w skali globalnej na likwidację 120 tysięcy miejsc pracy. Analitycy nie widzą na razie przesłanek przemawiających za przełamaniem negatywnego trendu.

Do tej pory kilka większych amerykańskich spółek, świadczących usługi w sektorze energetycznym ogłosiło już poważne redukcje, sięgające 8 proc. wszystkich zatrudnionych. Niewykluczone, że cięcia sięgną nawet 15 proc. zatrudnionych – wynika z ekspertyzy. Eksperci oczekują także kiepskich raportów kwartalnych, które już wkrótce zaczną zalewać Wall Street. Pierwszą dużą spółką sektora ogłaszającą wyniki pod koniec tego tygodnia będzie obsługujący pola naftowe Schlumberger, który już w pierwszym kwartale zwolnił 9 tys. osób. Konkurenci: Halliburton i Baker Hughes zapowiedzieli łacznie ograniczenie zatrudnienia o 30 tys. etatów.

W USA zrezygnowano z eksploatacji ponad 900 odwiertów zarówno konwencjonalnych jak i łupkowych. W tym tygodniu tygodniu Energy Information Administration, będąca częścią Departamentu Energii USA obniżyła na maj prognozę produkcji ropy ze złóż niekonwencjonalnych o 45 tys. baryłek – do 4,98 miliona baryłek dziennie. Wstrzymano także prace nad wieloma nowymi odwiertami. Firma IHS Energy szacuje liczbę rozpoczętych i nieukończonych prac wydobywczych na około 3 tys. lokalizacji.

Tomasz Deptuła z Nowego Jorku

Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA