fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane osobowe

Czy uczelnia może ujawnić dane studenta ściągającego filmy

www.sxc.hu
Generalny Inspektor Danych Osobowych ogłosił już po raz piąty konkurs na esej dla studentów.

Czy uczelnia ma prawo ujawnić dane osobowe studentów podmiotom, które zamierzają wyciągnąć wobec nich konsekwencje prawne za nielegalne ściąganie filmów w sieci? Czy Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych może nakazać ujawnienie takich danych?

Na tak postawione pytania będą mieli za zadanie odpowiedzieć uczestnicy konkursu organizowanego już po raz piąty przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Partnerem merytorycznym konkursu ponownie została kancelaria prawna PwC Legal.

Tegoroczna edycja konkursu dotyczy pojawiającego się w doniesieniach medialnych w ciągu ostatniego roku tematu ujawniania danych osobowych internautów podmiotom, które zamierzają wszcząć postępowanie sądowe o naruszenie praw autorskich. W związku z korzystaniem przez studentów z dostępu do Internetu zapewnianego przez uczelnie, pojawia się pytanie o uprawnienie uczelni do ujawnienia danych identyfikujących studentów, którzy nielegalnie pobrali lub udostępnili pliki w sieci. Przygotowany na potrzeby konkursu kazus dotyczy nie tylko zakresu dozwolonego działania uczelni, ale także ciekawego zagadnienia, jakim jest konieczność dokonania oceny przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, czy istnieją podstawy prawne do nakazania uczelniom dokonania takiego ujawnienia.

Konkurs skierowany jest do studentów prawa i administracji III – V roku studiów jednolitych oraz studiów drugiego stopnia, a celem przedsięwzięcia jest przybliżenie zagadnienia ochrony danych osobowych oraz zwrócenie uwagi na uprawnienia wynikające z przepisów.

Prace można przesyłać do 15 maja 2015 roku - będą one oceniane przez specjalistów z Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych oraz kancelarii prawnej PwC Legal. Rozstrzygnięcie i ogłoszenie wyników nastąpi 29 maja 2015 r.

Nagrodami w konkursie są sprzęty elektroniczne (tablet PC, czytnik e-booków oraz notatnik cyfrowy). Ponadto, dla laureatów konkursu przewidziane zostały nagrody specjalne w postaci praktyk w biurze Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Szczegółowe zasady udziału w konkursie zamieszczone zostały w regulaminie konkursu, z którym należy się zapoznać przed przystąpieniem do udziału w konkursie.

Źródło: Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA