fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

Mała firma oszczędzi na składkach wypadkowych do ZUS

Za rażące naruszanie zasad BHP ZUS podwoi stawkę składki
123RF
Od 1 kwietnia zmieniają się stopy procentowe opłat na ubezpieczenie wypadkowe. Dla płatników zatrudniających do dziewięciu osób będzie to ryczałt 1,8 proc. Tym, którzy wysłali IWA trzy razy z rzędu, ZUS wyliczy nową stawkę.

Od 1 kwietnia br. mali przedsiębiorcy będą nieco mniej wpłacać do ZUS. Stopa procentowa składki wypadkowej dla tych, którzy zatrudniają nie więcej niż dziewięciu ubezpieczonych i nie są zarejestrowani w systemie REGON, spadnie bowiem z 1,93 do 1,80. Będzie to połowa najwyższej stawki procentowej tej należności, która ma obowiązywać w kolejnym roku składkowym, tj. od kwietnia 2015 r. do marca 2016 r. Taką obniżkę przewiduje projekt rozporządzenia ministra pracy.

Co prawda ta obniżka to tylko 0,13 punktu procentowego. Samozatrudniony w ciągu roku zaoszczędzi więc z tego tytułu tylko 37 zł. Więcej jednak zyska firma zgłaszająca do ubezpieczenia wypadkowego do dziewięciu osób. Przy założeniu, że dokonuje wpłat za ośmiu pracowników zarabiających po 3000 zł oraz na ubezpieczenia przedsiębiorcy deklarującego minimalną podstawę (2375,40 zł), roczne oszczędności wyniosą 411,48 zł.

Zmienione rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje aż 64 różne stawki tej składki dla poszczególnych branż. W ośmiu, m.in. rybactwie czy poligrafii, stopa procentowa składki wypadkowej wzrośnie, w 28 branżach nie zmieni się, a w kolejnych 28 – zostanie obniżona.

Ale nawet jeśli płatnik wykonuje działalność, w której stopy procentowe się nie zmienią, nie oznacza to, że składkę wypadkową za kwiecień zapłaci w tej samej wysokości co wcześniej. Jeśli w styczniu br. wysłał – będąc do tego zobowiązany – po raz trzeci pod rząd informację IWA, to na podstawie zamieszczonych w niej danych ZUS ustali obowiązującą go stawkę procentową składki wypadkowej na nowy rok składkowy.

Pisma z ZUS z ustalonym procentem składki wypadkowej obowiązującym w sezonie 2015/2016 powinni otrzymać ci płatnicy, którzy mieli obowiązek złożyć IWA za lata 2012, 2013 i 2014 i wywiązali się z tej powinności. Termin ich otrzymania to 20 kwietnia br. Wskazany przez ZUS procent składki będzie ich obowiązywał przez cały rok składkowy, tj. od kwietnia 2015 r. do marca 2016 r.

Na taką informację nie powinien czekać płatnik, który nie złożył raportu IWA za trzy ostatnie lata. ZUS nie ustali mu stopy daniny wypadkowej. Będzie musiał to zrobić samodzielnie. W znowelizowanym rozporządzeniu musi odnaleźć kategorię ryzyka, do której została zakwalifikowana wykonywana przez niego przeważająca działalność, a następnie ustalić, jaka stopa procentowa składki została przyporządkowana do grupy płatników, wśród których się znalazł.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA