fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Związkowcy szykują strajk w prywatyzowanym TK Telekom

Emitel nie złożył wstępnej oferty na TK Telekom. Nie przyznaje się do tego też GTS. To oznacza, że w grze są Netia i Hawe.
materiały prasowe
Dziś upływa termin zgłoszeń w ramach Programu Dobrowolnych Odejść ogłoszonego przez zarząd TK Telekom, którego zakupem od PKP interesują się Netia i Hawe. Tymczasem w prywatyzowanej spółce zależnej PKP zanosi się na strajk okupacyjny.

5 lutego cztery organizacje związkowe działające w grupie PKP powołały wspólny Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy (KKPS) w spółce TK Telekom.

Wymienione cztery organizacje to:

* Federacja Związków Zawodowych Pracowników Automatyki i Telekomunikacji PKP,

* Organizacja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" w TK Telekom, Związek Zawodowy Pracowników Kolejowych Zachodniego Obszaru RP Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników utrzymania PKP,

* Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Telekomunikacji Kolejowej.

Zdaniem przedstawicieli pracowników, zarząd spółki nie wywiązuje się z ustaleń przyjętych w dokumencie kończącym w dobrej wierze spór zbiorowy, który zaczął się w grudniu 2013 r., a zakończył parafowaniem 9 grudnia 2014 r. "Paktu Gwarancji" parafowanego przez Zespół Roboczy.

Według komunikatów, zarząd odmówił podpisania pakietu gwarancji socjalnych.

"Celem powołania KKPS jest podjęcie koniecznych działań protestacyjno-strajkowych w obronie Pracowników spółki TK Telekom sp. z o.o. przed skutkami prywatyzacji i niedopuszczenie do sprzedaży spółki bez podpisania parafowanego przez Zespół Roboczy w dniu 9 grudnia 2014 r. Paktu Gwarancji Pracowniczych" - czytamy.

Szykuje się referendum ws. strajku. Do 16 lutego powołane mają zostać wspólne Regionalne Komitety Protestacyjno-Strajkowe.

Związkowcy wystosowali także pismo do minister infrastruktury, Marii Wasiak. Wynika z niego, że prawnicy zatrudnieni przez zarząd zakwestionowali legalność sporu zbiorowego, który doprowadził do sygnowania paktu pod koniec ub.r.

Przeczytać w nim można m.in., że 21 stycznia br. zarząd i Związki zawodowe podpisały porozumienie ws. Programu Dobrowolnych Odejść. To już kolejne PDO w TK Telekom w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Do skorzystania z programu pracownicy mają być według relacji związkowców nakłaniani porzez "zastraszanie" zwolnieniem w razie odmowy udziału w PDO i "nękanie". Z pism wynika, że PDO mają objąć 91 osób.

Do zarządu TK Telekom wystosowano wniosek o zdementowanie w intranecie spółki zamiaru likwidacji stanowisk pracy i komórek organizacyjnych w przypadku nie skorzystania z PDO.

Z listu wynika, że zatrudnienie w TK Telekom na koniec grudnia spadło do 500 osób.

Czekamy na komentarz zarządu TK Telekom.

Przejęciem TK Telekom interesują się Netia i Grupa Hawe.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA