fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Internet

Cyberprzestępczość: walka ponad granicami

Fotorzepa/Piotr Nowak
Rozmowa o walce z cyberprzestępczością z Michałem Królikowskim - byłym wiceministrem sprawiedliwości, adwokatem

Hakerzy włamują się do systemu Państwowej Komisji Wyborczej, a Polska ratyfikuje konwencję o zwalczaniu cyberprzestępczości. Myśli pan, że dziś jesteśmy bezpieczni? My, nasze pieniądze czy dzieci?

Michał Królikowski: Z perspektywy prawnej zobowiązania międzyna- rodowe przyjmowane przez Polskę w związku z ratyfikacją konwencji dotyczą ataków na dobrostan indywidualny, zwłaszcza ochrony dzieci i zwalczania przestępstw związanych z treściami. To jest stosunkowo stara konwencja, dlatego nie można szukać w niej bezpieczeństwa związanego z nowymi metodami tzw. podziemia internetowego.

Szykujemy się do walki z przestępstwami w sieci na większą skalę, a nie potrafimy zadbać o własne podwórko...

To są chyba jednak rozłączne sprawy. Bezpieczeństwo państwa związane z cyberatakami jest obowiązkiem agencji wywiadowczych oraz służb informatycznych organów państwa. A ściganie przestępstw to odrębne zagadnienie.

Może warto by pomyśleć o surowszych karach za tego rodzaju czyny?

Należałoby raczej pomyśleć o nowych  metodach śledczych. Oczywiście perspektywa indywidualnej odpowiedzialności karnej w takich sprawach ma niebagatelne znaczenie.

Dlaczego?

Ze względu na sposób popełniania przestępstw w rozproszonej miejscowo i jurysdykcyjnie czynności sprawczej możliwości efektywnej egzekucji odpowiedzialności karnej są istotnie ograniczone. Jest ona możliwa jedynie przy kooperacji transgranicznej między konkretnymi organami państw. Dlatego udział w grupie stron konwencji pozwala budować bardziej intensywną wzajemność we współpracy w ściganiu przestępstw w systemach informatycznych i internecie.

Cyberprzestępczość, cyberterroryzm, cyberwojna to już nie zagrożenia, o których można przeczytać w literaturze science fiction...

...ale która jest blisko nas. Z tego powodu my, karniści, również rozwijamy nowe specjalizacje związane z doradztwem w tym zakresie.

—rozmawiała Agata Łukaszewicz

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA