fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory Samorządowe 2014

Walka o prezydentury w drugiej turze

ROL
PiS cieszy się, że udało się wygrać i zaoszczędzić pieniądze na przyszłoroczne kampanie.
Tylko jednemu kandydatowi PiS udało się zakończyć walkę o prezydenturę w pierwszej turze. 29-letni Lucjusz Nadbereżny to młoda gwiazda prawicy. Zdobył popularność w internecie, wybijał się w partyjnej młodzieżówce, wygłosił przemówienie podczas otwierającej kampanię konwencji w Łodzi. Według nieoficjalnych danych pokonał urzędującego prezydenta Stalowej Woli Andrzeja Szlęzaka, nie potrzebując dogrywki.
Do drugiej tury musi za to stanąć cała piątka obecnych włodarzy z PiS, prezydenci: Elbląga Jerzy Wilk, Nowego Sącza Ryszard Nowak, Ostrołęki Janusz Kotowski, Radomia Andrzej Kosztowniak i Siedlec Wojciech Kudelski.
Kandydaci związani z PiS znaleźli się też w drugiej turze w co najmniej kilkunastu miastach, nie tylko w dużych, takich jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław i Katowice, ale również m.in. w Białej Podlaskiej, Białymstoku, Częstochowie, Łomży, Suwałkach, Tarnowie oraz Zamościu. Sensacyjnie zakończyła się I tura w Gnieźnie, gdzie do kolejnej rundy nie wszedł aktualny prezydent i faworyt sondaży Jacek Kowalski. O tym, kto go zastąpi, zdecyduje pojedynek Krzysztofa Ostrowskiego z PiS z Tomaszem Budaszem z PO.
Otoczenie Jarosława Kaczyńskiego zdaje sobie sprawę, że teraz partia musi poszerzać swój elektorat, dlatego prezes PiS w poniedziałek po raz kolejny w ostatnich tygodniach wystąpił wraz z Jarosławem Gowinem z Polski Razem i Zbigniewem Ziobrą z Solidarnej Polski, przypominając o wspólnych listach prawicy.
Podczas wieczoru wyborczego PiS świętował sukces we własnym gronie, Kaczyński wspomniał jedynie mimochodem o „naszym sojuszu". Na konferencji był bardziej dosłowny.
– Bardzo się cieszymy, że nasze zjednoczenie przyniosło sukces; wszystko wskazuje na to, że wygraliśmy te wybory i że to jest pierwszy krok ku temu, by w Polsce doszło do bardzo daleko idących zmian – przekonywał.
Lider prawicowego obozu stwierdził, że wynik mógłby być lepszy, ale zaszkodziła mu afera z ostatniego tygodnia kampanii, której bohaterami było trzech wyrzuconych z PiS posłów. – Gdyby nie ona, nasze zwycięstwo byłoby bardziej wyraźne, o kilka procent wyższe – mówił prezes PiS. Dodał, że całą formację czeka sporo pracy, by za rok mieć w Sejmie samodzielną większość.
– Kula śnieżna ruszyła i będzie się rozpędzać – wtórował mu Ziobro.
Gowin przekonywał zaś, że sukces był możliwy dzięki pozyskaniu centrowych wyborców w miastach. – Skończył się czas dominacji PO w dużych miastach. Czują nasz oddech na plecach – zapewniał. Diagnozował też kolejne obszary działań, mówiąc, że potrzebna jest oferta dla przedsiębiorców.
Jak twierdzą nasi rozmówcy z PiS, doznali ulgi z powodu zdjęcia klątwy kolejnych przegranych wyborów. – Do następnych starć będzie można przystępować w bardziej komfortowych warunkach – tłumaczy jeden z działaczy.
Szef sztabu wyborczego PiS Joachim Brudziński zauważa zaś, że PO udało się pokonać dzięki pracy w terenie, która zrównoważyła przewagę finansową rywali. – Oszczędzaliśmy na kolejne wybory – przyznaje. Zastrzega jednak, że będzie się cieszyć, gdy zobaczy oficjalne wyniki.
Jego zastępca i nowy rzecznik Marcin Mastalerek wskazuje zaś, że w kolejnych kampaniach będzie łatwiej. – PO nie pomogły wielkie billboardy, a w przyszłym roku my będziemy mieć więcej pieniędzy – mówi.
Choć stawiając na bezpartyjną Joannę Kopcińską, PiS nie odbił Platformie Łodzi (Hanna Zdanowska, wbrew części sondaży, wygrała w pierwszej turze), to Mastalerek jest przekonany, że taktyka otwarcia partii na nowe środowiska w tym regionie przyniosła efekt. – W radzie miasta i sejmiku możemy nawet rządzić – przekonuje i dodaje, że w jego okręgu PiS może powalczyć o wygraną jeszcze w pięciu prezydenckich miastach.
PiS nie analizuje jednak wyników, lecz skupia się na problemach z liczeniem głosów. Zapowiedział własny projekt zmian w kodeksie wyborczym. Chce np., by system liczenia głosów był bardziej przejrzysty.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA