fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Filmowa dokumentacja wystawienia opery Halka Stanisława Moniuszki w Cazale na Haiti na Biennale w Wenecji

Polscy artyści przygotowują projekt zatytułowany „18°48'05"N 72°23'01"W". Będzie to filmowa dokumentacja wystawienia opery „Halka" Stanisława Moniuszki w Cazale na Haiti.
Zachęta/Narodowa Galeria Sztuki
Na Biennale w Wenecji 2015 roku Polskę reprezentować będą Joanna Malinowska i C.T. Jasper – pisze Monika Kuc.
Artyści przygotowują projekt zatytułowany „18°48'05"N 72°23'01"W". Będzie to filmowa dokumentacja wystawienia opery „Halka" Stanisława Moniuszki w Cazale na Haiti.
Tytuł pracy to współrzędne geograficzne tej miejscowości, w której mieszkają haitańscy potomkowie polskich legionistów z okresu wojen napoleońskich. Legioniści zostali tam posłani w latach 1802/1803 do stłumienia powstania niewolniczej ludności w ówczesnej kolonii francuskiej. Z 4 tysięcy Polaków ocalało tysiąc, a około 400 z nich zdecydowało się zostać na wyspie po ogłoszeniu w 1804 roku niepodległości przez Haiti. Ich potomkowie żyją tam do dziś. Niewiele już wiedzą o własnej przeszłości, historii i kulturze Polski.
Pomysł inspiruje także szalona idea bohatera znanego filmu Wernera Herzoga „Fitzcarraldo", który postanowił wybudować operowy gmach dla mieszkańców puszczy amazońskiej. Malinowska i Jasper próbują obalić romantyczne mity w konfrontacji z rzeczywistością. Ich film ma być prezentowany w formie panoramicznej projekcji w Pawilonie Polskim.
Praca jest laureatem konkursu na projekt, reprezentujący nas na 56. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji. Został wyłoniony z 24 zgłoszeń. Zwycięzcę wybrało jury w składzie: Mirosław Bałka, Donata Jaworska, Dorota Monkiewicz, Joanna Mytkowska, Agnieszka Pindera, Maria Anna Potocka, Anda Rottenberg, Karol Sienkiewicz, Andrzej Szczerski, Jarosław Suchan, Hanna Wróblewska. Jury doceniło „odświeżające podejście autorów do kwestii narodowej tożsamości oraz spójność formalną dzieła operowego i jego prezentacji w postaci panoramy".
Joanna Malinowska i C.T. Jasper są polskimi artystami pracującymi w Nowym Jorku. Malinowska oscyluje między różnorodnymi mediami: rzeźbą, wideo, działaniami perfomatywnymi, poruszając tematy związane z antropologią i zderzeniem kultur. Jej wcześniejsze prace były wystawiane w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie, a w Polsce pokazywały je CSW Zamek Ujazdowski i Zachęta. C. T. Jasper koncentruje się głównie na filmie i interwencjach w istniejące dzieła sztuki filmowej. Przed rokiem jego wideoinstalację „Erased" prezentowała warszawska galeria Le Guern.
Kuratorką polskiego projektu na Biennale w Wenecji jest Magdalena Moskalewicz, stypendystka Fundacji Andrew W. Mellon w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. gdzie prowadzi grupę badawczą zajmującą się sztuką powojenną z Europy Środkowo-Wschodniej. Dyrektorem przyszłorocznego Biennale w Wenecji jest pochodzący z Nigerii kurator Okwui Enwezor, od dawna podważający eurocentryczne spojrzenie na sztukę. Haslo wybrane przez niego dla Biennale brzmi „All the World's Futures" -„Wszystkie światowe wizje przyszłości."
Monika Kuc
Koncepcje wystaw zgłoszonych do konkursu są dostępne w bibliotece Zachęty (czynnej od wtorku do czwartku, w godz. 10-16). W listopadzie materiały te zostaną udostępnione także na specjalnej stronie internetowej.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA