fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

JP Morgan prognozuje osłabienie hrywny i wysoki przyrost długu Ukrainy

JP Morgan oczekuje głębszego osłabienia ukraińskiej hrywny w latach 2014-15, niż przewidywał wcześniej. W najnowszym komentarzu bank podwyższył też prognozę dla ukraińskiego długu w relacji do PKB.
Bank zakłada obecnie, że do końca tego roku hrywna osłabi się do 15 UAH/USD z poziomu 12 UAH/USD przewidywanego wcześniej oraz do 16,5 UAH/USD na koniec 2015 r. z 13 UAH/USD we wcześniejszej prognozie. Nie wyklucza przy tym osłabienia hrywny nawet do 17-18 UAH/USD, zwłaszcza w 2015 r.
JP Morgan uważa, że większe osłabienie waluty na tle gospodarczego załamania zaszkodzi wskaźnikowi długu w relacji do PKB. Jego najwyższy poziom specjaliści przewidują obecnie na 86 proc. PKB w 2015 r.
W najnowszym komentarzu analitycy banku zastrzegają, że ich prognozy oparte są na założeniu, iż konflikt zbrojny we wschodniej Ukrainie będzie się stopniowo stabilizował, a kondycja gospodarki będzie się normalizować. Zastrzegają, że w przypadku, gdy Ukraina miałaby utracić Donbas, dynamika długu zupełnie by się zmieniła.
Na lata 2014-15 prognoza PKB dla Ukrainy wynosi odpowiednio -7,8 proc. rok do roku oraz -5,2 proc. rdr. Średnioroczną stopę inflacji w tym okresie bank szacuje na 11,7 proc. w ujęciu rocznym oraz 16,5 proc., zaś saldo fiskalne na -12,0 proc. PKB i -10,0 proc. PKB.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA