fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Kary za brak opłat w viaTOLL będą umorzone

Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz
Gabriela Setla
Senat. Niezakończone sprawy ?o ukaranie kierowców ?za brak opłat za przejazd ?np. ciężarówkami ?po drogach krajowych będą umorzone.
Kierowcy, którzy zostali przyłapani na nieopłaceniu przejazdu po drogach krajowych, ale nie uiścili jeszcze kary, dostali wakacyjny prezent od senatorów. Zostaną objęci abolicją. I ich sprawy o ukaranie zostaną umorzone. To jedna z poprawek, które do nowelizacji ustawy o drogach publicznych wprowadził Senat.
Nowela łagodzi karę za przejazd bez opłat po drogach krajowych ciężarówkami, autobusami czy samochodami osobowymi z przyczepkami. Zamiast 3 tys. zł wyniesie ona 500 zł za brak opłaty za przejazd osobówką z przyczepą. Kierowcy cięższych pojazdów dostaną za takie naruszenie 1,5 tys. zł. Ponadto jedna kara będzie nakładana w ciągu jednej doby, a nie na każdej bramownicy kontrolnej, które niekiedy stoją nawet co 10 km. Jednak senatorowie, uznając, że w obecnym systemie kary są na tyle nieprawidłowo nakładane, doszli do wniosku, że sankcji za brak opłat za przejazd (czy to umyślny, czy przypadkowy) w ogóle ma nie być. I wprowadzili poprawkę, zgodnie z którą nie będą wszczynane postępowania za naruszenia na podstawie dotychczasowych regulacji, a te, które zostały bądź zostaną wszczęte, zanim wejdzie w życie nowela, będą umorzone w przyszłym stanie prawnym.
– Poprawka jest logiczna. Skoro sejmowa inicjatywa nowelizacji ustawy o drogach publicznych wynikała z sygnalizowanych wątpliwości co do konstytucyjności dotychczas przyjętych rozwiązań, trudno było uznać zasadność wszczynania lub kontynuowania postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia kary na kierowców (na podstawie dotychczasowych przepisów) – uważa Maciej Wroński, prezes organizacji pracodawców Transport i Logistyka Polska.
Zmiana zapewne ucieszy wielu kierowców. Są tacy, nad którymi wisi widmo płacenia ponad 250 tys. zł kar. Jeździli bowiem przez wiele miesięcy, a specjalne urządzenie działało wadliwie i np. nie informowało ich o tym, że na specjalnym koncie skończyły się środki na przejazd. I w ten sposób na każdej bramce rejestrowane było naruszenie, za które grozi po 3 tys. zł.
Okazuje się, że na zmianie mogą skorzystać nie tylko ci, których postępowania o ukaranie są w toku.
– Otwiera ona drogę do skutecznej rewizji już wydanych decyzji o nałożeniu kar na kierowców, którzy już uiścili karę za przejazd po drogach publicznych – uważa Mariusz Miąsko z Kancelarii Prawnej Viggen. Wątpi jednak, by poprawka Senatu utrzymała się podczas głosowania w Sejmie. Jego zdaniem posłowie nie poprą tej zmiany, gdyż odbije się ona na finansach publicznych, a ponadto może stanowić zachętę do nieregulowania opłat w okresie vacatio legis nowelizacji.
Senat odrzucił jednak poprawkę zwalniającą z opłat przewoźników autobusowych na liniach do 150 km. Nie zgodził się też, by opłat nie wnosili prywatni kierowcy samochodów osobowych z przyczepkami oraz autobusy szkolne. Zmiany senatorów będą jeszcze głosowane w Sejmie.
Etap legislacyjny: trafi ponownie do Sejmu
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA