fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Spłata kredytu a zwolnienie z PIT przy sprzedaży nieruchomości

Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Osoba, która sprzeda nieruchomość, a następnie przeznaczy pieniądze ?na cele mieszkaniowe, ?może uniknąć podatku.
Jedną z inwestycji premiowanych zwolnieniem z daniny jest spłata kredytu mieszkaniowego. Jak podkreśliła jednak Izba Skarbowa w Bydgoszczy, nie można jednocześnie zaliczyć pieniędzy z kredytu do kosztów nabycia nieruchomości i skorzystać ze zwolnienia na jego spłatę.  O interpretację wystąpił mężczyzna, który kupił od dewelopera mieszkanie. Na jego nabycie zaciągnął kredyt. Po wpisie do księgi wieczystej sprzedał lokal. Uzyskane z transakcji pieniądze przeznaczył na spłatę kredytu. Czy może skorzystać ze zwolnienia podatkowego?
Tak, ale nie w całości – stwierdziła bydgoska Izba Skarbowa (numer interpretacji: ITPB2/415-415/14/MK). Nie można bowiem dwukrotnie odliczać tych samych wydatków. Pieniądze z kredytu zostały wydane na zakup lokalu i zaliczone do kosztów uzyskania przychodów podczas wyliczania dochodu z jego sprzedaży. Spłata tej części kredytu, która została uwzględniona w kosztach, nie daje prawa do ulgi.
„Wydatkowanie przychodu ze sprzedaży lokalu na spłatę kredytu udzielonego na jego zakup nie uprawnia do zastosowania zwolnienia w zakresie, w jakim wydatki poniesione na ten cel stanowią koszt uzyskania przychodu" – czytamy w odpowiedzi fiskusa.
Jak wyliczyć podatek w takiej sytuacji?
– Załóżmy, że kupiliśmy mieszkanie za 400 tys. zł (to podatkowy koszt) i sprzedaliśmy za 500 tys. zł (przychód). Dochód wyniósł 100 tys. zł – tłumaczy doradca podatkowy Grzegorz Gębka. – Wydatek na nabycie sfinansowaliśmy kredytem, którego łączny koszt wyniósł 450 tys. zł. Po sprzedaży spłacamy cały kredyt. Zgodnie z interpretacją na cele mieszkaniowe wydaliśmy jednak tylko 50 tys. zł. Zwolnione z PIT będzie więc 10 tys. zł. Kwota ta liczona jest w następujący sposób: dochód (100 tys. zł) razy kwota wydana na cele mieszkaniowe (50 tys. zł) dzielone przez przychód (500 tys. zł). Natomiast 90 tys. zł zostanie opodatkowane. Danina wyniesie 17,1 tys. zł (90 tys. zł razy ?19 proc.) – wyjaśnia ekspert.
Przypomnijmy, że na wydanie pieniędzy na cele mieszkaniowe mamy dwa lata, licząc od końca roku, w którym sprzedaliśmy nieruchomość. To m.in. zakup mieszkania, nabycie gruntu pod budowę domu, remont oraz spłata kredytu mieszkaniowego.
Nie będziemy na pewno płacić podatku, jeśli pozbyliśmy się nieruchomości po pięciu latach od zakupu – licząc od końca roku, w którym ją nabyliśmy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA