fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Weekend na T-Mobile Nowe Horyzonty

„Dziewczynka z kotem"
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
W sobotę wieczorem poznamy laureatów 14. edycji wrocławskiego festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Jednak projekcje filmów trwać będą jeszcze do późnego wieczora w niedzielę.
- W weekend powtórzymy najważniejsze filmy, tak aby ci, którzy przyjadą na drugą część festiwalu, mogli nadrobić zaległości - mówi Marcin Pieńkowski, rzecznik festiwalu. – Polecam nagrodzony w tym roku Złotą Palmą w Cannes „Zimowy sen" Nuri Bilge Ceylana oraz film otwarcia „Dzikie historie" Damiána Szifróna. W sobotę pokażemy po raz pierwszy na festiwalu wyróżnione przez jury w Cannes „Cuda", włoskiej reżyserki Alice Rohrwacher. Zobacz galerię zdjęć
W „Cudach" zobaczymy Monikę Belluci, ale główną bohaterką, tej zainspirowanej rodzinną historią reżyserki opowieści, jest zagrana przez Marię Alexandrę Lungu, 12-letnia Gelsomina. Dziewczynka mieszka w stworzonej przez ojca odludnej, sielskiej enklawie, w której podobnie jak reszta rodziny zajmuje się pszczołami. Pewnego dnia w miasteczku pojawiają się ludzie promujący telewizyjny talk-show, który nagradza za największe „lokalne cuda", Gelsomina postanawia wziąć w nim udział. Film pokazany będzie po raz pierwszy w sobotę o godz. 18.00, powtórki w niedzielę o 15.45 i 18.45.
O „Zimowym śnie" i „Dzikich historiach„ pisze Barbara Hollender w artykule „Mistrz z tureckiej prowincji".
Warto wybrać się również na „Porwanie Michela Houellebecqa". Quasi-dokument Guillaume'a Niclouxa pokazywany będzie w piątek o godz. 18.45 i w sobotę o tej samej porze.
Inspiracją do opowiedzenia przezabawnej i zarazem absurdalnej historii były plotki, które pojawiły się po tym, gdy francuski pisarz zniknął w czasie trasy promocyjnej „Mapy i terytorium". Gdy nie pojawił się na spotkaniach z belgijskimi czytelnikami, niektórzy twierdzili, że mogła porwać go Al-Kaida za antyislamskie wypowiedzi. Reżyser dementuje te doniesienia, jego zdaniem w sprawę zamieszani byli między innymi Polacy, o których Michel Houellebecq mówi, że byli i są zawsze w niewoli. Wydaje się jakby pisarz-gorszyciel nie bardzo martwił się utratą wolności, z przyklejonym do ust papierosem kpi sobie z oprawców. A gdy zaczynają spełniać jego małe zachcianki – przynoszą mu wino i książki, sprowadzają prostytutkę — stara się by z zaistniałej sytuacji wyciągnąć dla siebie jak najwięcej. Bo jak twierdzi, żeby napisać coś dobrego, trzeba się najpierw porządnie wynudzić.
Historię przesyconą równie absurdalnym humorem opowiedziała też Asia Argento. Bohaterką jej tragikomedii „Dziewczynka z kotem" jest dziewięcioletnia Aria. Jej rodzice rozstają się, w ogóle nie troszcząc się o córkę. Przenoszą ją z jednego do drugiego domu jak niechciany przedmiot. Oboje kompletnie nie nadają się do wychowywania dziecka. Grana przez Charlotte Gainsbourg matka jest pianistką. Często wyjeżdża na tournée, a gdy pojawia się w domu, robi awantury i do tego faworyzuje starszą siostrę. Ojciec – aktor, w swoich dziwactwach dorównuje matce, dla dobrej roli zrobiłby wszystko. Chorobliwie przesądny wpada w panikę, gdy Aria przynosi do jego domu czarnego kota. Istotę, która dla dziewczynki staje się panaceum na samotność. Film można obejrzeć w piątek o godz. 19:15.
Trwający ponad tydzień festiwal, promujący filmy różnorodne i oryginalne, których nie można odleźć w repertuarze większości kin oraz ukazujący trendy jakie panują w światowym kinie, dobiega w końca. Jego ukoronowaniem będą pokazy filmu, który zwycięży w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty. Odbędą się w niedzielę o godz. 13.15, 16.15 i 19.15. W tym roku po raz pierwszy o ten laur walczą trzy polskie filmy: „Huba" Anny Sasnal i Wilhelma Sasnala, „Jak całkowicie zniknąć" Przemysława Wojcieszka i „Wołanie" Marcina Dudziaka.
Szczegóły na www.nowehoryzonty.pl
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA