fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Aplikanci adwokaccy po egzaminie ciągle płacą wyższe składki

Fotorzepa, Rafał Guz rg Rafał Guz
Kolejne grupy adwokatów ?w stolicy chciałyby płacić mniej na konto samorządu.
Trwa zamieszanie wokół składek w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Tydzień temu na zgromadzeniu izby przegłosowano obniżenie ich z 235 do 120 zł i odebranie diet wszystkim działaczom. Uchwałę przyjęto wbrew stanowisku władz samorządu.
Tymczasem po obniżce odzywają się kolejni niezadowoleni. Aplikanci adwokaccy zwracają uwagę, że po zdaniu egzaminu, a przed wpisem na listę adwokatów, ciągle muszą płacić 100 zł. W trakcie aplikacji, przed zdaniem egzaminu, płacili 70 zł (po obniżce przegłosowanej na zgromadzeniu  50 zł).
Składka jest też zróżnicowana w zależności od statusu zawodowego adwokata. Do tej pory płacona np. przez prawników zagranicznych spoza Unii Europejskiej była dwukrotnie niższa od standardowej. W tej chwili, tak jak postanowiła nowa uchwała, wynosi 120 zł (o 5 zł więcej  niż do tej pory – było to bowiem 115 zł).
Autor uchwały Sławomir Zdunek przyznaje, że powstał tu problem ustawowy. Ustawa określa bowiem, że adwokaci zagraniczni spoza Unii Europejskiej powinni płacić połowę stawki przewidzianej dla standardowego adwokata.
Także około połowy mniej niż standardowa wynosiła do tej pory składka przewidziana dla emerytów i rencistów, którzy ciągle świadczą pomoc prawną.
Ich składka wynosiła bowiem 110 zł. Teraz została obniżona do 100 zł. Będą więc płacić o 20 zł  mniej  niż adwokaci, którzy nie pobierają renty ani emerytury.
Nieco więcej niż do tej pory mają natomiast zapłacić adwokaci, którzy są także radcami prawnymi i pobierają emeryturę lub rentę. Ci mają bowiem po zmianach płacić 120 zł  (do tej pory płacili 110 zł).
Mecenas Zdunek przyznaje, że zmiany wymagają pewnych korekt.
– Rzeczywiście, można by pomyśleć o zniesieniu  składki dla emerytów, bo to mała grupa. Dopiero jednak ewentualnie od przyszłego roku. Obecnie te osoby mogą po prostu składać indywidualne wnioski – mówi mecenas Zdunek.
Uprawniona do podejmowania decyzji w tych sprawach jest jednak rada adwokacka. Miała się wczoraj zastanawiać nad wykonaniem nowej uchwały. Obrady nie zakończyły się przed oddaniem tego wydania gazety do druku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA