fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Inwestycje w PPP

Fotorzepa, Bartosz Jankowski BJ Bartosz Jankowski
Ipopema chce podbić rynek inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Po Wielkopolsce przyszła kolej na Pomorze.
- Zespół niezależnych ekspertów uznał projekt budowy spalarni odpadów w Poznaniu, przygotowany w formule PPP, za najlepszy pionierski projekt tego typu na świecie w 2013 r. To otwiera nowe perspektywy dla inwestorów - twierdzą członkowie zespołu doradztwa finansowego, który dołączył do Ipopemy, a pracował także przy projekcie poznańskiej spalarni.
Przypomnijmy. W Londynie przyznano coroczne nagrody - Partnership Awards - dla najlepszych projektów PPP na świecie. Przyznawał je wydawca prestiżowych międzynarodowych czasopism poświęconych tematyce partnerstwa publiczno-prywatnego - Partnership Bulletin, P3 Bulletin oraz PPP Bulletin International.
W uzasadnieniu podkreślono, że spalarnia w Poznaniu to największy dotychczasowy projekt PPP w Polsce. Jednocześnie jest jednym z pierwszych na świecie przykładów połączenia funduszy UE z mechanizmem partnerstwa publiczno-prywatnego.
Najlepszy pionierski projekt
Poznańska inwestycja zakłada budowę przez partnera prywatnego nowoczesnej Instalacji do Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych o wydajności 210 tys. ton rocznie oraz jej eksploatację przez okres 25 lat. Szacunkowy koszt inwestycji wynosi ok. 725 mln zł.
Do tegorocznych nagród w kategorii „najlepszy projekt pionierski" nominowane były również m.in. projekt budowy lotniska w Zagrzebiu (koszt inwestycji ok 330 mln euro), paryskie Cite Musicale (budowa kompleksu sal koncertowych na wyspie Seguin), budowa elektrowni szczytowych w RPA (projekt o wartości ok 1 mld USD), budowa sieci przesyłowych między morską farmą wiatrową Greater Gabbard (Wielka Brytania) a stałym lądem (koszt inwestycji szacowany na ok. 317 mln funtów).
Teraz na Pomorzu
Ipopema - w konsorcjum z firmą BBF - została wybrana jako doradca przy budowie w systemie PPP spalarni dla Pomorza. Jest to obecnie największy projekt doradczy PPP w Polsce.
- Chcemy uczestniczyć jako doradca finansowy w najważniejszych projektach infrastrukturalnych w Polsce, jak również pozyskiwaniu finansowania dla projektów inwestycyjnych - podkreśla Jarosław Błaszczak, dyrektor zarządzający w Ipopema Securities, szef działu doradztwa finansowego. - Publiczne wydatki na infrastrukturę transportową, energetyczną i środowiskową do 2020 r . planowane są na poziomie ok. 80 mld zł rocznie. To duże wyzwania dla Polski.
 
Najlepsze projekty w PPP
Oprócz poznańskiej spalarni tegoroczne nagrody Partnership Awards zdobyły m.in.:
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA