fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spadki i darowizny

Kiedy bratanica dziedziczy spadek po wuju?

sxc.hu
Bratanica może liczyć na spadek po wuju tylko wtedy, gdy jej ojciec także nie żyje.
Czy po zmarłym wujku należy się spadek bratanicy? Czy tylko jego siostrze? – pyta czytelniczka.
Domyślamy się, że zmarły wuj nie zostawił testamentu, w którym określił swoich spadkobierców. W takim razie należy stosować reguły dziedziczenia ustawowego,  ustalone w art. 931-940 kodeksu cywilnego. Wynika z nich, że jeśli wuj pozostawił dzieci, czytelniczka nie ma co liczyć na spadek. Ale jeśli dzieci nie miał, jej szanse rosną.
Zgodnie z regułami dziedziczenia ustawowego  w pierwszej kolejności spadek przypada  dzieciom i małżonkowi spadkodawcy. Jeśli zmarły nie miał dzieci, to spadek przypada jego małżonkowi i rodzicom. W braku i małżonka i dzieci, cały spadek dostaną rodzice spadkodawcy, każde z nich - połowę.
Rodzice rzadko jednak dziedziczą po dzieciach, bo zwykle odchodzą z tego świata wcześniej. Gdy jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku po swoim dziecku, przypadający na niego udział spadkowy przechodzi na rodzeństwo spadkodawcy.  Zatem w sytuacji, gdy zmarły nie miał dzieci, małżonka i tylko jedno z rodziców żyło w chwili jego śmierci, to połowę spadku dostanie drugi rodzic, a drugą połową podzieli się rodzeństwo. Jeśli natomiast nie żyje także drugi rodzic, rodzeństwo dziedziczy wszystko w równych częściach.
Zstępny rodzeństwa, czyli dziecko brata lub siostry może liczyć na udział w spadku w sytuacji, gdy nie żyje jego rodzic, a jednocześnie brat lub siostra zmarłego. Jeśli spadkodawca miał dwoje rodzeństwa i jedno z nich nie żyje, to do spadku powołane będzie drugie z rodzeństwa oraz dziecko (dzieci) tego nieżyjącego.
Wydaje się, że to jest właśnie sytuacja, z którą ma do czynienia czytelniczka. Jeśli nie żyje jej ojciec (brat zmarłego wuja), ale żyje ciotka (siostra wuja), to czytelniczka podzieli się z nią spadkiem po wujku.
Dodajmy, że jako osoba z II grupy podatkowej będzie musiała zapłacić podatek spadkowy. Ciotce przysługuje zwolnienie z tego podatku, gdyż jest bliżej spokrewniona ze zmarłym.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA