fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Doceniony szef komandosów

Admirał McRaven wręcza medal gen. bryg. Jerzemu Gutowi
COS-DKWS
Grzegorz Byszewski
Marek Kozubal
Gen. bryg. Jerzy Gut, dowódca Centrum Operacji Specjalnych został uhonorowany Medalem Dowództwa Operacji Specjalnych USA.
Generał Gut został udekorowany przez admirała Wiliama H. McRavena, dowódcę Operacji Specjalnych USA. Uroczystość odbyła się w czasie Międzynarodowej Konferencji Sił Specjalnych zorganizowanej w Tampie na Florydzie.
USSOCOM Medal przyznawany jest od 1994 roku nielicznym żołnierzom sił specjalnych USA i państw partnerskich w uznaniu ich szczególnych zasług w zakresie operacji specjalnych. Generał Jerzy Gut jest drugim w historii oficerem Wojska Polskiego, który został uhonorowany takim odznaczeniem. Jako pierwszy medal ten otrzymał pośmiertnie twórca polskich wojsk specjalnych - gen. broni Włodzimierz Potasiński.
Dowództwo Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych (ang. USSOCOM) wyróżniając generała Guta doceniło jego „szczególne zasługi odniesione na polu budowania współpracy regionalnej w zakresie sił specjalnych” oraz „znaczący wkład jaki wniósł swoimi działaniami w budowanie i osiągnięcie zdolności Sojuszniczego Dowództwa Operacji Specjalnych” sformowanego na bazie byłego Dowództwa Wojsk Specjalnych (DWS), a obecnie Centrum Operacji Specjalnych - Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych.
Jak czytamy w komunikacie Centrum Operacji Specjalnych "doceniono konsekwencję z jaką polski generał realizował (jeszcze w ramach istniejącego do końca ubiegłego roku DWS) przedsięwzięcia zmierzające do uzyskania przez nasz kraj statusu „państwa ramowego” NATO w obszarze operacji specjalnych". Podkreślono wagę przeprowadzonego w listopadzie 2013 roku największego ćwiczenia sił specjalnych NATO pod kryptonimem "Cobra-13", które stanowiło narodową certyfikację zbudowanego na bazie kadry ówczesnego DWS Sojuszniczego Dowództwa Komponentu Operacji Specjalnych (NATO SOCC).
Gen. Gut dowodził wówczas niemal 1,5-tysięcznym zespołem żołnierzy sił specjalnych z 12 różnych państw. W uzasadnieniu przyznania medalu podkreślono, że „zakończone sukcesem ćwiczenie "Cobra-13", w bezpośredni sposób warunkowało osiągnięcie przez Polskę statusu „państwa ramowego” wedle natowskich standardów”. Polscy specjalsi uzyskali narodową certyfikację i potwierdzili zdolność do planowania i dowodzenia sojuszniczymi operacjami specjalnymi.
Przyznająca medal kapituła doceniła również rolę jaką odegrał gen. bryg. Jerzy Gut jako dowódca COS-DKWS kontynuując misję zapoczątkowaną przez DWS w zakresie przygotowań i udziału chorwackiego komponentu sił specjalnych w operacji ISAF w Afganistanie.
Od lutego do maja tego roku chorwaccy specjalsi  realizowali zadania bojowe w prowincji Ghazni u boku Polaków, w ramach Zadaniowego Zespołu Bojowego - Task Force 50, zbudowanego na bazie żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów. Tym samym COS-DKWS swoimi działaniami na rzecz Chorwatów „zademonstrowało zdolność Polski do przyjęcia na siebie roli regionalnego lidera w obszarze sił specjalnych w regionie Europy Środkowo- Wschodniej”.
W tym roku amerykańskie Dowództwo Operacji Specjalnych przyznało 5 medali, które trafiły do wysokiej rangi oficerów wojsk specjalnych z: Polski, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Filipin, Czadu i Jemenu.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA