fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Eurowybory 2014

Rokita zagłosuje w wyborach do PE na Emilewicz

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Paweł Majewski
Były lider PO Jan Rokita pojawił się na plakatach promujących kandydatkę PiS do Parlamentu Europejskiego. Ale jak zdradza "Rz", w swoim okręgu wesprze przedstawicielkę innej partii
Barbara Dziuk jest radną w śląskim sejmiku wojewódzkim, startuje z 7. miejsca listy PiS w tym okręgu. Na jej plakatach z hasłem "Śląsk głosuje na Basię" pojawiło się zdjęcie Rokity i tekst, pod którym znalazł się jego podpis: "Ślązaczka w Brukseli to gwarancja, że w końcu ktoś tam będzie uczciwie i odpowiedzialnie pracował. Bardzo popieram!!!".
Polityk, który jakiś czas temu wycofał się z życia publicznego, przyznaje, że zgodził się na użycie swojego wizerunku.
- Dlatego, bo jest bardzo bliską współpracowniczką moją i żony od dziesięciu lat i zupełnie fenomenalnym typem bezinteresownego działacza społecznego, czyli gatunku, który w Polsce już dawno wymarł - tłumaczy.
Dziuk w latach 2007-09 była dyrektor Biura Poselskiego Nelli Rokity-Arnold, żony byłego lidera PO, która należała do klubu PiS. - Wchodząc do polityki, wiele razy korzystałam z rad pana Rokity - mówi "Rz" Dziuk. Przekonuje, że Rokita wspierał ją w walce o połączenie kolejowe z Katowic do lotniska w Pyrzowicach przez Tarnowskie Góry i z powrotem przez Zagłębie do Katowic.
Jednak nie oznacza to, że Rokita będzie głosował na partię Jarosława Kaczyńskiego.
- Wyjątkowo wybieram się na te wybory, by zagłosować w Krakowie na panią Jadwigę Emilewicz - mówi "Rz".  - Jestem  mentalnie "jednomandatowy", to znaczy,  mogę tylko darzyć zaufaniem realnych ludzi, a nie jakieś zdegenerowane partie - dodaje.
Emilewicz startuje z list Polski Razem Jarosława Gowina, jest na 4. miejscu (w tym samym okręgu startuje też Gowin i europoseł Adam Bielan). W tej kampanii partia byłego ministra sprawiedliwości już raz informowała o wsparciu Rokity.
Jan Rokita podpisał się już pod listą poparcia dla KW @PolskaRazem :-)! http://t.co/kWi5cVPTRp pic.twitter.com/HaiTievjH9
Także na stronie internetowej kandydatki widnieje informacja o poparciu komentatora politycznego. "Debiut Jadwigi Emilewicz w wyborach europejskich? Świetna wiadomość! Kandyduje po raz pierwszy, ale jej przyjaciele od dawna znają jej pasję do naprawiania świata" - napisał Rokita, który pojawia się również w spocie kandydatki.
- Znamy się od czasów, gdy byłam studentką i organizowałam debaty w Klubie Jagiellońskim, a potem, gdy on był posłem przeprowadzałam z nim długi wywiad na temat reformy samorządowej - mówi Emilewicz. - Nie musiałam go specjalnie namawiać do poparcia, obserwował moją pracę przy tworzeniu Muzeum PRL w Krakowie - mówi Emilewicz.
Jej zdaniem poparcie Rokity dla niej to wyraz poparcia dla formacji Gowina. - To on wprowadzał Gowina do polityki, mam nadzieję, że na scenie politycznej znajdzie się miejsce dla takich ludzi jak Jan Rokita - dodaje.
W kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2011 r. Rokita poparł inną kandydatkę PiS.  "Z całego serca życzę Pani zwycięstwa wyborczego w Krakowie! W osobie Pani Doktor widzę pewną nadzieję" - taką jego deklarację można było przeczytać na stronie internetowej Zuzanny Kurtyki, która ubiegała się o mandat senatora.
Jednak po wyborach w wywiadzie dla "Polska The Times" przyznał, że w ogóle nie głosował. Deklarował też, że w wyborach więcej udziału nie weźmie, a ostatnim jego aktem wyborczym były wybory prezydenckie w 2010 r., kiedy wsparł Kaczyńskiego.
- Zagłosowałem na Leszka Kaczyńskiego, bo za dobrze znam Bronka, bym na niego głosował i chciał na prezydenta - powiedział. Nelli Rokita, która wspólnie z mężem udzielała wywiadu, od razu poprawiła męża. - Na Jarka. Pomyliłeś się, bo zagłosowałeś ze względu na Leszka - dodała.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA