fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Ogórki z gór lodowych

Maszynerię ma obsługiwać 800 osób.
materiały prasowe
Pływająca farma produkująca rośliny spożywcze może zaspokoić zapotrzebowanie całej ludności Grenlandii.
Projekt takiego obiektu opracowali zwyciężył w międzynarodowym konkursie Jacques Rougerie Competition. Projekt nazywa się Arctic Harvester.
Na Grenlandii, zamieszkałej przez ponad 56 tys. ludzi, pokrytej w 84 proc. przez lądolód, rolnictwo praktycznie nie istnieje, nie ma tam ziemi uprawnej. Wszystkie warzywa, owoce, produkty zbożowe konsumowane na tej wyspie należącej do Danii są sprowadzane.
Grenlandia wprawdzie nie rodzi jabłek, ale rodzi obficie góry lodowe. Od czterech największych lodowców odrywa się co roku od 30 do 47 gigaton lodu (gigatona = bilion kilogramów). Zwycięski zespół proponuje potraktować to jako szansę i wykorzystać słodką wodę z topniejących gór lodowych do upraw roślin spożywczych.
Arctic Harvester miałby formę niedomkniętego pierścienia z zatoką ulokowana w środku, centralnie. W zatoce gromadzone będą góry lodowe dryfujące w oceanie w pobliżu wybrzeży.
Słodka woda z topniejących gór lodowych zasilałaby uprawy hydroponiczne tj. takie, w których rośliny nie zapuszczają korzeni w glebie, ale czerpią składniki odżywcze z odpowiednio przygotowanych roztworów. W ten sposób w Arctic Harvester urodzą się dorodne ogórki, pomidory, truskawki itp.
A wszystko to dzięki 800 pracownikom obsługującym ten obiekt, będą to rolnicy, ale także mechanicy, inżynierowie, elektrycy, załogi holowników manipulujących górami lodowymi. Energii do zasilania dostarczą panele słoneczne oraz elektrownia osmotyczna. Pierwszy tego typu obiekt powstał w Norwegii w 2010 r.
Osmoza to dyfuzja zachodzący na styku dwóch roztworów o różnym stężeniu. Osmoza zachodzi z roztworu o stężeniu niższym do roztworu o wyższym stężeniu. W wodzie o większym zasoleniu występuje podciśnienie wciągające wodę o mniejszym zasoleniu. Dwa metry sześcienne płynów o różnym stężeniu generują energię jaką dałby jeden metr sześcienny spadający z wodospadu o wysokości około 170 m. Do odzyskania wspomnianego ciśnienia potrzebne jest błona przepuszcza jony tylko w jedną stronę.
Zbudowaniem modelu Arctic Harvester, ktorego autorami są studenci z Ecole Nationale Superieure d'Architecture Paris-Malaquais — Meriem Chabani, Maeva Leneveu i Etienne Chobaux, zainteresowani są specjaliści z firmy Polarisk Analytics.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA